Serie A: Jak specjaliści z AC Milan postawili na nogi "zardzewiałego" Ronaldinho

- Ronaldo jest bardziej dynamiczny, Ronaldinho bardziej elastyczny, obydwaj są bardzo wybuchowi i mało wytrzymali, ale poza tym mają niewiele wspólnego - mówi Daniele Tognaccini trener przygotowania fizycznego w AC Milan, który pomaga wrócić Ronaldinho do wielkiej formy.

Serie A: Inter rozbił Romę ?

Czy podobał wam się Ronaldinho ze spotkań z Interem i Sampdorią? Dobrze. Nie podobał wam się? Poza zdziwieniem, też dobrze, dlatego, że to będzie standardowy poziom jego popisów aż do grudnia. W 2009 rozpocznie się bieg po spełnienie marzenia: powrót do bycia numerem 1 na świecie. Daniele Tognaccini, trener przygotowania fizycznego opowiada o kolejnych fazach powrotu Ronaldinho do najwyższej dyspozycji.

Pierwszy etap

Rozpocznijmy od jego budowy. - Ronaldinho to "maszyna" o ogromnych możliwościach, jeśli chodzi o dynamikę i siłę. Naszym celem w tej pierwszej fazie było wyeliminowanie rdzy i pobudzenie jego zdolności naturalnych. Poprawę można zaobserwować zarówno na boisku, jak i w naszych testach. Jeśli chcemy to wyliczyć jakościowo, latem osiągał 20% wydajności ze swoich możliwości atletycznych, teraz to już około 50%.

Drugi etap

Jednak 50% nie wystarcza. Jak dojść do 100%? - W tym momencie - kontynuuje Tognaccini - idealną dla niego sytuacją byłoby rozegranie jednego meczu na tydzień i trenowanie w pozostałe dni. Jeśli gra więcej może tylko utrzymać obecny stan, ale nie poprawi go. Carlo Ancelotti oczywiście o tym wie, ale musi ocenić wymagania grupy i kondycję innych napastników.

Trzeci etap

Forma Ronaldinho nie polepszy się aż do grudnia - Tognaccini stawia sprawęjasno. - Zimowe zebranie będzie fundamentalne: do czasu tego spotkania Ronaldinho będzie przyswajał nasze metody pracy, a my będziemy mieć o nim więcej danych. Nam z całą pewnością podoba się jego postawa. Kiedy praca jest szczególnie ciężka, Ronaldinho posyła nas do diabła, ale zawsze z uśmiechem. Podczas ostatniej przerwy w rozgrywkach trochę przyspieszyliśmy, żeby sprzyjać jego wzrostowi. Kontrola pod każdym względem (odżywiania, treningów, powrotu do formy) okazała się satysfakcjonująca.

Ronaldo: Wrócę, możecie być tego pewni ?

Rok temu Tognaccini postawił na nogi Ronaldo. Porównanie obu piłkarzy jest niezbędne. - Ronaldo jest bardziej dynamiczny, Ronaldinho bardziej elastyczny - tłumaczy trener. - Obydwaj są bardzo wybuchowi i mało wytrzymali, ale poza tym mają niewiele wspólnego. Ronaldo miał przeszłość pełną nieszczęśliwych wypadków, problemy z wagą, w przeciwieństwie do Ronaldinho.

Wybierz Sportowe Przeżycie 2008!

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.