El. MŚ Słowacja - Polska. Ile zmian w składzie? Beenhakker nie zaryzykuje

Mecz w środę ze Słowacją mógłby być wyjątkowy. Leo Beenhakker - po raz pierwszy, odkąd prowadzi reprezentację - mógł wystawić w dwóch kolejnych meczach tę samą jedenastkę. Ale nie wystawi.

Beenhakker tylko dla Sport.pl: Najtrudniejsza decyzja w karierze  ?

Wszystko przez kontuzję Jakuba Wawrzyniaka. Piłkarz Legii naciągnął mięsień dwugłowy uda, zszedł jeszcze w pierwszej połowie meczu z Czechami, a w niedzielę opuścił zgrupowanie. Na jego miejsce kandydatów jest dwóch: Grzegorz Wojtkowiak i Jacek Krzynówek. I Beenhakker znowu będzie miał dylemat. Obrońcy Lecha brakuje doświadczenia, dopiero w San Marino debiutował w kadrze i już w drugiej minucie spowodował karnego. Poza tym to piłkarz prawonożny. Z tym akurat problem jest najmniejszy, bo w reprezentacji rzadko kiedy na lewej obronie gra zawodnik lewonożny. A Wojtkowiak kilkanaście miesięcy temu grał na lewej stronie w Lechu, zastępując kontuzjowanego kolegę.

Krzynówek to w ogóle nie jest obrońca, tylko skrzydłowy. Na lewej obronie grał jednak w dwóch ostatnich meczach i to on jest kandydatem do wyjścia w podstawowej jedenastce. Problem w tym, że w Wolfsburgu nie gra od wielu miesięcy. I nie ma sił na cały mecz. Tak uznał sam Beenhakker, gdy w meczu z Czechami postawił na Wawrzyniaka. A więc niedoświadczony i prawonożny Wojtkowiak czy Krzynówek, któremu brakuje sił i ogrania? Oto pytanie do i dla selekcjonera.

A może Michał Żewłakow na lewą obronę (jak podczas Euro w meczu z Austrią), a do środka obrony Mariusz Jop lub - w ostateczności - Tomasz Jodłowiec? Eksperyment z Jopem na Euro wypadł fatalnie, ale innego wyboru, by zastąpić Wawrzyniaka, już nie ma.

Na pozostałych pozycjach zmian nie będzie, chyba że kontuzja wyeliminuje z gry innego zawodnika. Wczoraj przed południem indywidualnie ćwiczyli mocno poobijani w sobotę Jakub Błaszczykowski, Ebi Smolarek, Rafał Murawski (leczył ścięgno Achillesa przez pierwsze trzy dni zgrupowania we Wronkach) i Artur Boruc z naciągniętą pachwiną. Na razie prognozy są optymistyczne - wszyscy mają zagrać, bo choć do Bratysławy pojedzie 22 zawodników, to jednak gotowych do gry o punkty w eliminacjach mistrzostw świata Beenhakker ma nie więcej niż 15 (w tym trzech bramkarzy). Gdyby Holender musiał dokonać innych zmian, nie obawialibyśmy się tylko o bramkę.

Reprezentacja odleciała do Bratysławy dziś przed południem. Mecz ze Słowacją w środę o 20.30.

Beenhakker o bramkarzu

Beenhakker strofuje Rogera: To nie Sao Paulo!  ?

Pracowita jesień Rafała Murawskiego  ?