Andrew Jennings: Korupcja w FIFA trwa już od ponad 30 lat

PRZEGLĄD PRASY. - Korupcja w FIFA zaczęła się w 1974 roku, kiedy Brazylijczyk Joao Havelange został jej szefem. W roku 1998 zastąpił go Blatter. Wybory wygrał nieuczciwie, mówi się o łapówce - twierdzi w wywiadzie dla ?Dziennika? brytyjski dziennikarz śledczy i autor kontrowersyjnej książki Andrew Jennings.

Jego wysokość Sepp Blatter ?

Andrew Jennings, brytyjski dziennikarz śledczy tropiący nieprawidłowości w świecie sportu, zamierza wydać swoją głośną książkę "Faul!" w Polsce. Można w niej przeczytać o korupcji w FIFA.

- Blatter zorganizował FIFA na wzór organizacji mafijnej. Ludzie, którzy głosują na niego, zawsze mogą liczyć na wsparcie. Bez względu na fakty i siłę zarzutów. Chodzi tylko i wyłącznie o to, by nikt poza FIFA nie mógł kontrolować pieniędzy, które przechodzą przez futbol - mówi Jennings.

Brytyjczyk ustosunkował się również do sytuacji w PZPN.

- Afera korupcyjna w Polsce osiągnęła ogromne rozmiary i nie dziwię się, że rząd był tym poirytowany.

Jennings informacje na temat tego, co dzieje się w FIFA zbiera już od dawna.

- Dochodzenie długo, ale trwa. FIFA przyjmowała kolosalne łapówki. Chodzi o kwoty dochodzące do 70 milionów funtów. Blatter cały czas unika pytań o swoje zarobki. Zapewniam, że zanim go o to spytałem, prawnicy BBC dokładnie przestudiowali dokumenty, które posiadaliśmy. Korupcja w FIFA trwa od lat 70. Blatter w 1998 roku wybory wygrał nieuczciwie. To już powszechnie wiadomo. Szef Somalijskiej Federacji Piłkarskiej poinformował o próbie łapówki. Został zawieszony przez FIFA na 10 lat - opowiada Brytyjczyk.

Blatter: Bądźmy szczerzy, to głupota ?

Więcej o: