Dudi Sela vel. "Giant Killer" zaatakował w Pekinie

Dudi Sela i Andy Roddick zagrają ze sobą w finale turnieju China Open, rozgrywanego na olimpijskich obiektach w Pekinie. W dzisiejszych półfinałach tenisista mieszkający w Tel Awiwie pokonał rozstawionego z numerem siódmym Rainiera Schuettlera, natomiast reprezentant Stanów Zjednoczonych ograł Bjorna Phaua w trzech setach.

Sklasyfikowany na 92. miejscu w rankingu ATP Sela już zyskał przydomek "Giant Killer". Tenisista z Izraela odniósł w Pekinie trzecie z rzędu dwusetowe zwycięstwo nad rozstawionym przeciwnikiem. Z Rainierem Schuettlerem wygrał gładko 6:3, 6:3, co zajęło mu godzinę i dziesięć minut. Wykorzystał cztery z siedmiu szans break pointowych i tylko raz stracił własnego gema serwisowego. Dudi Sela został pierwszym finalistą turnieju ATP reprezentującym Izrael od 2001 roku, kiedy to Harel Levy doszedł do tej fazy rozgrywek w Nottingham (przegrał z Thomasem Johanssonem). Izrael po raz ostatni cieszył się ze zdobycia singlowego tytułu ATP w 1993 roku, gdy Amos Mansdorf zwyciężył w Waszyngtonie.

Dotychczasowe najlepsze osiągnięcia Seli w tym sezonie to wygrana w challengerze w Vancouver i półfinał turnieju podobnej rangi w Lexington. Izraelczyk jest tenisistą praworęcznym, a status profesjonalny posiada od 2002 roku.

Finałowym rywalem Seli został Andy Roddick. Rozstawiony z numerem dwa Amerykanin pokonał drugiego z niemieckich półfinalistów, Bjorna Phaua 6:2, 6:7(4), 6:1. Spotkanie trwało siedem kwadransów, a zwycięstwo wcale nie przyszło faworytowi łatwo. Andy tradycyjnie bombardował rywala serwisem, podając 16 asów. Roddick nie musiał bronić żadnego break pointa, a sam przełamał Phaua pięć razy. Niemcowi udało się wygrać po tie breaku drugiego seta, w którym w ogóle nie było ani jednego break pointa.

- Było kilka łatwych gemów myślałem, że on grał lepiej pomiędzy nimi - skomentował Roddick. - Przez chwilę grał bardzo ryzykowny tenis i myślę, że jeżeli ktoś gra w ten sposób wystarczająco długo, to coś zaczyna się dziać. Tak było w trzecim secie.

Andy Roddick zajmuje aktualnie ósmą pozycję w rankingu ATP. W tym roku wygrał turnieje w San Jose i Dubaju, był w finale w Los Angeles, półfinałach w Queen's Club, Miami i Rzymie. Niedawno osiągnął ćwierćfinał US Open.

Mecz finałowy w Pekinie będzie pierwszym spotkaniem Andy'ego Roddicka i Dudiego Seli.

Wyniki półfinałów:

Dudi Sela (Izrael) - Rainier Schuettler (Niemcy, 7) 6:3, 6:3 Andy Roddick (Stany Zjednoczone, 2) - Bjorn Phau (Niemcy) 6:2, 6:7(4), 6:1