Serie A. Milan kontra Inter - starcie Mourinho z Ancelottim

Są inni we wszystkim, począwszy od stylu aż po samochody. W niedzielę każdy z nich będzie dążył do jednego - by stać się kimś wyjątkowym. Po raz pierwszy w Serie zmierzą się Carlo Ancelotti i Jose Mourinho w derbach Mediolanu - pisze La Gazzetta dello Sport, przedstawiając jaskrawe sylwetki obu trenerów

Różnice? Mourinho mówi kilkoma językami, swobodnie używając ich do porozumiewania się z piłkarzami i ich ganienia. Ancelotti posługuje się jedynie włoskim i niewielu pamięta, by kogoś poważnie zrugał.

Mourinho jest urodzonym polemistą. Lubi szukać zaczepki. Dlatego zbiór jego biografii ciągle się powiększa, podczas gdy biografia Ancelottiego jest chudsza niż spis jego wszystkich wygranych.

Mourinho ma dom nad jeziorem (lago di Como), a kiedy tylko może wymyka się do Setubal, niedaleko Lizbony. Rodzina Ancelottiego (dwoje dzieci, jak u Jose - podobieństwo!) mieszka w miejscowości Felegara, dojeżdża do Mediolanu, najczęściej ignorując dom, który tu ma. Czasami zatrzymuje się na noc w obozie treningowym - Milanello: - Tak jest wygodniej - mówi.

Ubiór? Ancelotti to wygoda i koniec. Mourinho urodził się w płaszczu. Jeden z angielskich tabloidów wywołał sensacje, gdy dopadł i wydrukował zdjęcie wtedy szkoleniowca Chelsea w wełnianym kapelusiku. Wtedy Mourinho desperacko przemierzał ulice Londynu w poszukiwaniu zaginionego pieska: - Nie możecie sobie nawet wyobrazić, co wtedy przeżyliśmy - ja i pies - mówił.

Ancelotti nosi stalowego Rolexa z herbem Milanu, którego podarował mu Silvio Berlusconi. Jeździ Audi. Mourinho ma na ręku (czasem) zegarek wart 213 tys. euro, a w garażu trzyma Ferrari Scaglietti, choć przekonuje, że jego jedynym, prawdziwym samochodem jest stare Volvo kabriolet. Mourinho podczas meczu robi zapiski, Ancelotti nigdy nie napisał nawet linijki, to zadanie zostawia Filippo Galliemu, a sam trzyma na palcu różaniec, który otrzymał od jednego z fizjoterapeutów z Milanello. Mourinho jeździ czasem do Fatimy i oburza się, jeśli mówią, że jedzie prosić o pomoc przed ważnymi meczami - wiara to też jedno z nielicznych podobieństw.

Dotąd Ancelotti i Mourinho spotkali się trzy razy w meczach towarzyskich i raz w Super Pucharze Europy. Bilans: dwa sukcesy Włocha, jeden Portugalczyka i jeden remis. W niedzielę, któryś wyjdzie w tej klasyfikacji na czoło.

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved.

Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it

Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.