W Polsce najbogatsi grają w II lidze

KGHM Zagłębie Lubin i PGE GKS Bełchatów to najbogatsze kluby piłkarskie w Polsce - wynika z raportu firmy Deloitte. Wisła, Legia i Lech?

Ruch wchodzi na giełdę, a później do LM? ?

Przychód klubów Ekstraklasy w 2007 r. wyniósł 63 mln euro. O 15 proc. więcej niż rok wcześniej, ale ciągle poniżej możliwości. Gdyby bowiem polscy kibice wydawali na piłkę nożną taki sam procent PKB jak fani z Anglii, Włoch, Hiszpanii czy Niemiec, przychody Ekstraklasy wzrosłyby do 226 mln euro. Na razie pod tym względem polska liga zajmuje dopiero 12. miejsce w Europie, m.in. za Szwecją, Austrią i Szkocją.

Źle wygląda również struktura przychodów Ekstraklasy. Tylko 17 proc. stanowią środki generowane w dniu meczu (m.in. wpływy z biletów), 24 proc. pochodzi od telewizji, a aż 59 proc. - ze sprzedaży reklam. Nie znaczy to, że polskie kluby są bardzo aktywne w szukaniu sponsorów, ale najbogatsze z nich - Zagłębie Lubin (dziś już II-ligowe) i GKS Bełchatów - po prostu dostają pieniądze z firm skarbu państwa, które są ich właścicielami.

Dla porównania w lidze portugalskiej przychody z dnia meczowego stanowią aż 33 proc. przychodów klubów.

Struktura przychodów w najbogatszym polskim klubie? Zdegradowane do II-ligi za korupcję Zagłębie Lubin miało w 2007 roku 9,7 mln euro przychodu. Aż 76 proc. tej sumy klub otrzymywał z KGHM, 20 proc. - ze sprzedaży praw telewizyjnych, a tylko 4 proc. - z dni meczowych. Drugi w rankingu jest Bełchatów (przychód 8,0 mln euro), a trzeci Lech Poznań (7,5 mln euro). Mistrz Polski Wisła Kraków zajął piąte miejsce z 5,46 mln euro przychodu. Legia jest na 6. miejscu (4,8 mln euro dochodu).

Przy największych europejskich klubach polskie liczby prezentują się katastrofalnie. Przychody najbogatszego Realu Madryt wynoszą 351 mln euro, z czego aż 82,2 mln euro zarabiane jest przez klub w dniach meczów. Transmisje dają Realowi 132,4 mln euro, od sponsorów otrzymuje 136,4 mln. Drugi na liście najbogatszych Manchester United ma przychód w wysokości 315 mln euro, w dniach meczów zarabia aż 137,5 mln euro.

Śląski klasyk rozgrzał kibiców do czerwoności ?

Zespół w Ekstraklasie za 26 mln zł? Zagraj i Wygraj Ligę ? - reklama

Więcej o: