Jens Voigt zwycięzcą 65. Tour de Polonge

Dziś zakończył się 7., ostatni etap tegorocznego wyścigu Tour de Pologne. Na metę w Krakowie najszybciej wjechał Robert Foerster z grupy Gerolsteiner. Drugi był Alberto Curtolo (Liquigas), trzeci - Jewgienij Hutarowicz (Francaise des Jeux). Najwyżej z Polaków uplasował sie Krzysztof Jeżowski zajmując 7. miejsce. Wyścig wygrał Niemiec Jens Voigt z grupy kolarskiej CSC Saxo Bank.

Na kilkadziesiąt kilometrów przed końcem etapu wydawało się, że na metę najszybciej dojechać może grupa pięciu kolarzy, której udało się wypracować przewagę nad peletonem. Wśród uciekających zawodników był bardzo aktywny dziś Polak Marek Rutkiewicz. Na 40 kilometrów przed metą, przy wjeździe do Wieliczki przewaga grupy uciekającej wynosiła minutę, lecz systematycznie się zmniejszała dzięki szybkiej jeździe prowadzącej peleton grupy CSC pracującej na zwycięstwo lidera Jensa Voigta. Jeszcze przed wjazdem do Krakowa ucieczka została zatrzymana.

20 kilometrów przed metą akcje rozpoczął Marcin Sapa, bohater wyścigu, który nie po raz pierwszy w tegorocznym wyścigu urywał się rywalom i dzięki wyjątkowej postawie został zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszych kolarzy Tour de Pologne. Polak oderwał się od zasadniczej grupy tuż przed wjazdem na staromiejski rynek. Choć ucieczka się nie powiodła, to akcja Sapy spowodowała rozerwanie peletonu na dwie części. Podział ten utrzymał się już do końca wyścigu.

Na metę pierwsi kolarze wjechali dużą grupą, najszybszy z nich był Robert Foerster z grupy Gerolsteier. Zwycięzcą Tour de Pologne został 37-letni Niemiec Jens Voigt, który od wczoraj był liderem klasyfikacji generalnej.

Po zakończeniu etapu doszło do przepychanki między Marcelem Siebergiem a jednym z zawodników grupy Liquigas. Według Niemca kolarz włoskiej grupy zajeżdżał mu drogę uniemożliwiając walkę na finiszu o czołowe lokaty.