Tour de Pologne: Davis wygrywa finisz w Olsztynie

Alan Davis wygrał w Olsztynie wtorkowy najdłuższy 231- kilometrowy etap tegorocznego wyścigu, ale liderem klasyfikacji generalnej został Brazylijczyk Murilo Fischer.

Tour de Pologne nie idzie spać  ?

W stolicy Warmii finiszował cały peleton. Jak zwykle jednak na długich, płaskich etapach doszło przedtem do ucieczki, którą też jak zwykle przez większą część dystansu leniwie goniła pozostała grupa. Uciekającymi byli: Włoch Robert Longo (grupa Lampre), Hiszpan Andoni Lafuente (Euskaltel) i Łukasz Bodnar z polskiej kadry narodowej (jeżdżący na co dzień w zespole DHL-Author).

Trójka miała kilkuminutową przewagę. Peleton dogonił ją kilkanaście kilometrów przed metą. Jak zwykle. Uciekający zdobywali po drodze punkty na lotnych i jednej górskiej premii. Tym samym rozdzielili między siebie koszulki, Bodnar wywalczył białą - za pierwsze miejsce w klasyfikacji górskiej, a Lafuente czerwoną - prowadzącego w klasyfikacji aktywnych. To typowy scenariusz płaskich etapów, nie tylko w Polsce. - Jednak samych gór nie zrobię. Mógłbym zrobić Tour de Pologne ze startem w Bieszczadach i metą w Karpaczu, ale wtedy miałbym dużo słabszą obsadę - powtarza dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Szczęście w nieszczęściu, że kolarze ścigali się w łatwym terenie i nie wiało. Wczoraj wyjątkowo dało się im we znaki przenikające do szpiku kości zimno. Etap toczył się przy temperaturze dziewięciu, najwyżej 11 stopni. Przy jeździe na rowerze taką temperaturę odczuwa się jeszcze dotkliwiej. - Na początku etapu, po przejechaniu kilku kilometrów, ci, którzy nie zdążyli się ubrać, prosili o ciepłe rzeczy, ale jakieś 50 km przed metą jednak je zdejmowali - mówił prowadzący radio wyścigu, były trener Wacław Skarul.

Rozgrzewała ich myśl o zbliżającym się finiszu. Na ostatnich kilometrach jedzie się znacznie szybciej, trasa jest osłonięta przez domy i bloki. Mimo to kilkaset metrów przed metą doszło do kraksy. Przez to część zawodników straciła szanse na szybki finisz.

Do decydującej rozgrywki o zwycięstwo przystąpiło jednak kilku czołowych sprinterów.

Davis, który wygrał w ubiegłym roku, był drugi w Milan - San Remo, cztery lata temu pierwszy na etapie TdP w Bydgoszczy. W Australii jest mało znany. W peletonie wybitnych rodaków Stuarta O'Grady'ego i Robbie McEwena. Pochodzący z kolei mało kolarskiego kraju Murilo Fischer jest najbardziej znanym brazylijskim kolarzem. W Polsce pokazał się w poprzedniej edycji. Wygrał ubiegłoroczny najdłuższy etap z metą w Świdnicy, a po następnym założył nawet żółtą koszulkę lidera. Na jeden dzień. - Trasa tegorocznego Tour de Pologne jest dosyć płaska, postaram się jechać w koszulce lidera jak najdłużej - zapowiedział nowy lider wyścigu.

W pierwszej dwudziestce znalazło się trzech Polaków. Jako dziewiąty na mecie zameldował się Adam Wadecki, Marek Rutkiewicz był 14, a Krzysztof Jeżowski 18.

Jutro kolejny płaski etap, z Mikołajek do Białegostoku.

Wygrać o sześć sekund. Rozmowa z Piotrem Wadeckim  ?

Wyniki 2. etapu Płock - Olsztyn

...

klasyfikacja generalna po dwóch etapach:

...