Najlepsze grupy na starcie Tour de Pologne

Prezentujemy przegląd zespołów, które pojadą w tegorocznym Tour de Pologne.

Najtrudniejszy etap Piotra Wadeckiego ?

Maja Włoszczowska będzie dziennikarką ?

Astana

Sponsor: Konsorcjum firm kazachskich

Budżet: 12 mln euro

Gwiazdy: Alberto Contador, Andreas Kloeden, Levi Leipheimer

Gwiazdy na TdP: Chris Horner

Wiele się pisało i mówiło o niej w zeszłym roku w kontekście afer dopingowych. Zły image sprawił, że nie dostała zaproszenia na Tour de France. A ma w kadrze wybitnych kolarzy, w tym zwycięzcę Giro d'Italia i Tour de France Alberto Contadora. Mówi się, że właśnie do tej grupy przyjdzie Lance Armstrong. Świetnie zna się z dyrektorem Johanem Bruyneelem. Nie da się ukryć, że Astana wysłała do Polski rezerwy.

AG2R-La Mondiale

Sponsor: Francuski ubezpieczyciel

Budżet: 7,5 mln euro

Gwiazdy: Cyril Dessel, Władimir Jefimkin

Gwiazda na TdP: Tadej Valjavec

Jak każda francuska grupa, istnieje głównie po to, żeby dobrze zaprezentować się na Tour de France i w krajowych wyścigach. Nie ma w jej kadrze wielkich gwiazd, choć w przeszłości w tej samej ekipie, ale pod inną nazwą (Casino) ścigali się Kazach Aleksander Winokurow czy Laurent Brochard.

Bouygues Telecom

Sponsor: Francuska firma telekomunikacyjna

Budżet: 7 mln euro

Gwiazdy: Thomas Voeckler

Gwiazda: Thomas Voeckler

Drużyna bez sukcesów i wielkich nazwisk, choć z bardzo znanym we Francji sponsorem.

Caisse d'Epargne

Sponsor: hiszpański bank

Budżet: 7 mln euro

Największa gwiazda: Alejandro Valverde, Oscar Pereiro

Gwiazdy na TdP: Jose Ivan Gutierrez

Bardzo mocna grupa. Jeżdżą w niej niespełniona jak dotąd nadzieja hiszpańskiego kolarstwa - Alejandro Valverde i zwycięzca Tour de France Oscar Pereiro. W Polsce liderem będzie Jose Ivan Gutierrez. Dwukrotnie wygrał zbliżony profilem do TdP, choć bez gór, wyścig Eneco Tour. Luis Leon Sanchez był pierwszy na etapie Tour de France w tym roku. Caisse d'Epargne jest spadkobiercą słynnej Banesto, ekipy Miguela Induraina.

Cofidis

Sponsor: Francuska firma udzielająca kredytów przez telefon

Budżet: 10 mln euro

Gwiazdy: Sylvain Chavanel, David Moncoutie

Sponsor tej grupy w czasie Tour de France nadal zatrudnia dodatkowych pracowników, żeby nadążyć z przyjmowaniem wniosków kredytowych. Najmocniejsza grupa francuska. Zatrudnia nie tylko szosowców, ale i torowców, w tym wielokrotnego mistrza świata Arnaud Tournant.

Credit Agricole

Sponsor: francuski bank

Budżet: 6,5 mln euro

Gwiazdy: Thor Hushovd, Sebastien Hinault

Gwiazda: Laszlo Bodrogi

Węgier Laszlo Bodrogi, który zapowiedział start w TdP, jest aktualnym wicemistrzem świata w jeździe na czas. Poza nim nie ma jednak na TdP zawodnika, który mógłby zabłysnąć.

Euskatel

Sponsor: Baskijska firma telekomunikacyjna

Budżet: 6 mln euro

Największa gwiazda: Samuel Sanchez, Aitor Guttirrez, Mikel Astarloza

Gwiazdy na TdP: Samuel Sanchez

Kolarski Athletic Bilbao, czyli zespół, który zatrudnia samych Hiszpanów i przeważnie Basków. To dla tej drużyny na trasę Vuelty czy Tour de France w Pirenejach przyjeżdżają setki tysięcy kibiców z flagami, koszulkami, czapeczkami w kolorach Kraju Basków. Dziś najbardziej znanym zawodnikiem Euskatelu jest Samuel Sanchez, mistrz olimpijski z Pekinu, ale on akurat urodził się w Oviedo i wcale nie ma korzeni baskijskich.

Francaise des Jeux

Sponsor: Francuska loteria

Budżet: 6,5 mln euro

Gwiazda: Sandy Casar

Najbardziej znaną postacią w tej drużynie jest Marc Madiot, dwukrotny zwycięzca Paris-Roubaix, kawaler Legii Honorowej. To on stworzył tę drużynę, pozostaje od 1997 roku jej dyrektorem sportowym. W tym roku dobrał jednak słabych kolarzy, których stać najwyżej na kilka mało znaczących zwycięstw.

Gerolsteiner

Sponsor: Wytwórnia wód mineralnych

Budżet: 7 mln euro

Największe gwiazdy: Bernhard Kohl, Stefan Schumacher

Gwiazdy na TdP: Fabian Wegmann

Dla niemieckiego zespołu to będzie jeden z ostatnich wyścigów w historii. Grupa przestaje istnieć. Sponsor wycofuje się, bo ma dość afer dopingowych. Gerolsteiner niemal od swoich skromnych początków, kiedy nie była jeszcze w kolarskiej elicie, startowała w Tour de Pologne, a dwa lata temu Stefan Schumacher (nie ma nic wspólnego ze słynnymi braćmi, kierowcami Formuły 1) wygrał polski wyścig.

Team Columbia

Sponsor: Producent odzieży sportowej

Budżet: 15 mln euro

Największe gwiazdy: Mark Cavendish, Kim Kirchen, George Hincapie

Gwiazdy na TdP: Linus Gerdemann, Marcus Burghardt, Andre Greipel

Powstała na ruinach dawnej potęgi kolarskiej, niemieckiej Deutsche Telekom, później T-Mobile. Przez pierwsze miesiące tego roku nosiła nazwę High-Road, ale od Tour de France przekształciła się w Team Columbia. Zmieniła tym samym narodowość, z niemieckiej na amerykańską. W Polsce ścigać się będą głównie Niemcy, i to całkiem nieźli. Linus Gerdemann był liderem Tour de France, choć tylko przez jeden dzień, a Marcus Burghardt w tym roku wygrał w Wielkiej Pętli etap.

Lampre

Sponsor: Producent blach cynkowych

Budżet: 6 mln euro

Największe gwiazdy: Fabio Baldato, Damiano Cunego, Marzio Bruseghin

Gwiazdy na TdP: Sylwester Szmyd, Fabio Baldato

Lampre istnieje od 1991 roku i jest teraz najwierniejszą kolarstwu marką. Zatrudniała mistrzów świata, zwycięzców Giro d'Italia. Dziś też się liczy we wszystkich największych wyścigach świata, choć co roku stawia przede wszystkim na Giro. Sporo jest polskich akcentów w tej ekipie. Kiedyś w Lampre jeździł były wicemistrz świata Zbigniew Spruch, dziś - ale już ostatni rok - najlepszy obecnie nasz kolarz Sylwester Szmyd.

Liquigas-Gaspol

Sponsor: Dostawca gazu

Budżet: 6 mln euro

Największe gwiazdy: Franco Pellizotti, Andrea Noe, Manuel Beltran

Gwiazdy na TdP: Franco Pellizotti, Maciej Bodnar

Jedyna polska grupa, nie licząc kadry narodowej w TdP. Od 2006 roku w polskim wyścigu startuje pod nazwą Liquigas-Gaspol. Gaspol to polska siostrzana firma włoskiego Liquigasu. Zawodnikiem tego zespołu jest Maciej Bodnar, a od przyszłego roku będzie nim Sylwester Szmyd. Liderem w TdP został jednak Franco Pellizotti. Włoch był czwarty w Giro d'Italia, do podium zostało mu kilka sekund.

Quick Step

Sponsor: producent paneli podłogowych

Budżet: 9 mln euro

Największe gwiazdy: Paolo Bettini, Tom Bonnen

Gwiazdy na TdP: Allan Davis, Stijn Devolder

Zespół ma w składzie dwóch mistrzów świata Paolo Bettiniego i Toma Bonnena. Obaj nie przyjadą jednak do Polski. W odwodzie ma innych kolarzy, którzy są w stanie wygrać w TdP. O Belgu Stij Devolderze Lance Armstrong powiedział kiedyś, że jest w stanie wygrać Tour de France. Jak dotąd wygrał tylko w Tour de Flandres. Wystarczy, żeby zostać bohaterem w Belgii, ale jeszcze nie na świecie. Niepozorny Alain Davis był kiedyś piąty w Polsce i wygrał klasyfikację punktową.

Rabobank

Sponsor: holenderski bank

Budżet: 10 mln euro

Największe gwiazdy: Oscar Freire, Juan Antoni Flecha, Denis Mienszow

Gwiazdy na TdP: Pieter Weening

Trzykrotny mistrz świata Oscar Freire, który był kiedyś w Polsce, tym razem wybrał Vueltę. Bez niego holenderska drużyna ma silne zaplecze. Grupie zależy na sukcesach w TdP i co za tym idzie - promocji, ponieważ sponsor jest udziałowcem polskiego banku - BGŻ.

Scott-American Beef

Sponsor: producent rowerów i firma mięsna

Budżet: 6 mln euro

Największe gwiazdy: Raivis Belohvosciks

Grupa po przejściach. W Tour de France straciła dwóch swoich liderów, bohaterów najgłośniejszej tegorocznej afery dopingowej - Leonardo Piepoliego i Riccardo Ricco. Ricco, zanim udowodniono mu doping, wygrał dwa etapy w Tour de France. Piepoliemu w ogóle niczego nie udowodniono, ale podobno powiedział w tej sprawie o jedno słowo za dużo. Po tym wyścigu zespół stracił głównego sponsora - firmę Saunier Duval. Pozostał przy nim producent rowerów firma Scott. Dlatego jeszcze istnieje.

CSC-Saxo Bank

Sponsor: duński producent oprogramowania

Budżet: 7 mln euro

Największe gwiazdy: Fabian Cancellara, Carlos Sastre, Andy i Franck Schleckowie

Gwiazdy na TdP: Fabian Cancellara, Andy i Franck Schleck

Od lat najsilniejsza grupa świata do Polski przysłała drużynę, która, jeśli jej się będzie chciało, może obsadzić całe podium. Pojadą w TdP: mistrz świata i mistrz olimpijski Fabian Cancellara, bracia Schleckowie, z których jeden o mało nie wygrał Tour de France. Jest waleczny Niemiec Jens Voigt i świetni sprinterzy - Kurt Alse Arversen oraz Markus Ljungvist. Start w Polsce jest dla CSC bardzo ważny. Inny sponsor zespołu - Saxo Bank coraz odważniej wchodzi na polski rynek i m.in. przez kolarstwo chce budować swój wizerunek.

Milram

Sponsor: niemiecki producent artykułów mlecznych

Budżet: 7 mln euro

Gwiazdy: Igor Astarloa, Erik Zabel

Do Polski Niemcy przysłali słabszą drużynę. Nie będzie przede wszystkim Erika Zabela. Ciekawe, czy tak jak w Hiszpanii Milram poprosi organizatorów TdP o to, żeby pojechać w koszulkach "w krowie barwy". Hiszpanie na to się nie zgodzili.

Silence-Lotto

Sponsor: firma farmaceutyczna i belgijska loteria

Budżet: 6 mln euro

Gwiazdy: Cadel Evans, Jarosław Popowycz

Gwiazdy na TdP: Cadel Evans, Johan van Summeren, Mario Aerts

Start Evansa, dwukrotnie drugiego w Wielkiej Pętli, ogromnie nobilituje Tour de Pologne. To tak, jakby przed laty przyjechał do Polski "wiecznie drugi" Jan Ullrich. Evans na bankiecie po Tour de France doznał kontuzji nogi. Nie wiadomo, w jakiej jest formie. Ma też słabsza grupę niż CSC, ale jego walka z kolarzami z tej duńskiej grupy wyglądałaby pasjonująco.

Kadra Polski

Dariusz Baranowski (36 lat, DHL Author). Kapitan reprezentacji, uczestnik wszystkich wielkich tourów. W 1998 roku zajął 12. miejsce w Tour de France. Trzykrotnie wygrywał Tour de Pologne w 1991, 1992 i 1993 roku. Gdyby zwyciężył w tym roku, stałby się absolutnym rekordzistą.

Łukasz Bodnar (26 lat, DHL-Author). Mistrz Polski w jeździe na czas. Pojedzie, by pomagać liderom w walce o zwycięstwo.

Marcin Sapa (32 lata, DHL-Author). Mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Słynie z tego, że hoduje jabłka, a na trasie, że bardzo lubi zabierać się w ucieczkach.

Krzysztof Jeżowski (33 lata, CCC Polsat Polkowice). Typowy sprinter, w tym roku wygrał już 15 różnych wyścigów.

Tomasz Kiendyś (31 lat, CCC Polsat Polkowice). Wygrywał już we wszystkich polskich wyścigach mniejszej rangi. "Marzę o wygraniu etapu" powiedział przed TdP.

Bartosz Matysiak (24 lata, Legia). Najmłodszy w drużynie. Chce dzięki temu wyścigowi znaleźć w pracę w zawodowej grupie.

Marek Rutkiewicz (27 lat, Mróz Action Uniqua). Kandydat do pierwszej dziesiątki wyścigu, już trzykrotnie w TdP był w pierwszej piątce.

Adam Wadecki (31 lat, Kalev Sport). Sprinter. Kiedyś wygrał etap w silnym francuskim wyścigu 4 Dni Dunkierki. Jako jedyny z polskiej kadry jeździ w zagranicznej drużynie, estońskim Kalev Sport.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.