Najtrudniejszy etap Piotra Wadeckiego

Reprezentacja Polski po raz pierwszy pojedzie w Tour de Pologne, odkąd wyścig zalicza się do elitarnego cyklu ProTour. Wczoraj trener kadry Piotr Wadecki ogłosił listę ośmiu zawodników

Maja Włoszczowska przez tydzień będzie dziennikarką  ?

- Startowałem w wielu wyścigach, w Tour de France, we Vuelcie. Były takie etapy, na których przeżywałem prawdziwe katusze, myślałem, że nie dojadę do mety. Ale przyznam szczerze, że najtrudniejszy etap przejechałem właśnie teraz. Musiałem wybrać ósemkę na narodowy wyścig. Powiedzieć niektórym kolarzom, z którymi tak niedawno się ścigałem, którzy są moimi przyjaciółmi z tras, że nie jadą. Było naprawdę ciężko - powiedział Piotr Wadecki tuż przed przedstawieniem zawodników.

Trener zapowiedział, że liczy na zwycięstwa: etapowe, być może nawet w klasyfikacji generalnej. Finisze z grupy ma wygrywać dwójka sprinterów: Adam Wadecki (brat selekcjonera) i Krzysztof Jeżowski.

Jeżowski wygrał w tym roku 9 wyścigów, choć zdecydowanie niższej rangi niż należący do ProTour Tour de Pologne. Do walki o miejsce na podium, a może o końcową wygraną Piotr Wadecki wyznaczył Dariusza Baranowskiego i Marka Rutkiewicza. Obaj mają spore doświadczenie z TdP. Baranowski trzykrotnie wygrywał wyścig, ale na początku lat 90., zanim startowali w nim zawodowcy. To właśnie te zwycięstwa otworzyły mu bramę do zawodowstwa. Przez 10 lat jeździł w najsilniejszych drużynach świata z najlepszymi kolarzami m.in. z Lance'em Armstrongiem. Wrócił do kolarstwa po roku przerwy. Będzie kapitanem reprezentacji. Rutkiewicz cztery lata temu był trzeci w TdP. Wciąż uznawany jest za wielki talent.

Oprócz ósemki kadrowiczów wystartuje też najlepszy polski kolarz Sylwester Szmyd, uczestnik Giro i Tour de France (grupa Lampre), a we włosko-polskim zespole Liquigas-Gaspol pojedzie Maciej Bodnar.

Tour de Pologne rozpocznie się w niedzielę jazdą drużynową na czas w Warszawie. Zakończy w sobotę 20 września w Krakowie. Kolarze mają do przejechania 1258 km. Największe gwiazdy wyścigu to mistrzowie olimpijscy: Szwajcar Fabian Cancellara i Samuel Sanchez oraz drugi w tegorocznym Tour de France Cadel Evans.

Skład Polski. Dariusz Baranowski (DHL-Author), Bartłomiej Matysiak (Legia), Marcin Sapa (DHL-Author), Marek Rutkiewicz (Mróz-Action Uniqua), Łukasz Bodnar (DHL-Author), Krzysztof Jeżowski (CCC-Polsat Polkowice), Tomasz Kiendyś (CCC-Polsat Polkowice), Adam Wadecki (Kalev Sport).

Zakończenie Pro Tour na TdP  ?

Więcej o: