Gedania i Trefl zagrają w turniejach towarzyskich

Oba nasze zespoły siatkarskie zagrają od piątku do niedzieli w pierwszych turniejach przedsezonowych. Gedania przetestuje halę w Żukowie, gdzie grać będzie mecze ligowe. Trefl Gdańsk wystąpi w Bielsku- Białej

Podopieczne Grzegorza Wróbla po raz pierwszy wystąpią jako Gedania Żukowo - pod taką nazwą grać będzie zespół w sezonie 2008/2009 PlusLigi Kobiet. Siatkarki Gedanii przeniosły się do Żukowa, gdyż obiekt przy ul. Kościuszki, w którym dotychczas grały, nie spełnia wymogów technicznych obowiązujących w ekstraklasie. Podobnie, mimo niedawnego remontu, wygląda sytuacja z halą MOSiR przy ul. Kołobrzeskiej. Jedyna hala w Gdańsku, gdzie ewentualnie mogłyby grać gdańszczanki - AWFiS - jest zbyt oblegana, aby jeszcze wcisnąć do grafika siatkarki. - Nie mieliśmy wyjścia, trzeba było szukać miejsca poza Gdańskiem - mówi prezes Gedanii Zdzisław Stankiewicz. - W Żukowie jest świetny klimat dla siatkówki, szybko doszliśmy do porozumienia z burmistrzem gminy Albinem Bychowskim. Nie wyprowadzamy się na zawsze, na stare śmiecie jeszcze kiedyś wrócimy - podkreśla Stankiewicz. Kiedy? Najpierw musi wyjaśnić się sprawa własności terenu przy ul. Kościuszki, gdzie Gedania SA chce wybudować centrum sportowo-rekreacyjne.

Na przywitanie siatkarek Gedanii z nową halą, rozegrany zostanie turniej o Puchar Prezydenta Burmistrza Żukowa (w ramach V Pomorskiego Festiwalu Sportu). Obok Gedanii wystąpią w nim Piast Szczecin, AZS Białystok i Calisia. Gedania przystąpi do turnieju w mocno osłabionym składzie. Cztery zawodniczki - Aleksandra Pasznik, Joanna Wołosz, Maja Tokarska oraz Tamara Kaliszuk, występują obecnie z reprezentacją Polski na mistrzostwach Europy juniorek. Obowiązki reprezentacyjne zatrzymały również Białorusinkę Natalię Ziemcową (przedłużyła kontrakt z Gedanią). Na testach ma się za to pojawić inna zawodniczka z Białorusi - podobnie jak Ziemcowa - na pozycję środkowej.

Program turnieju. Piątek: Gedania - Piast (godz. 17), AZS - Calisia (19). Sobota: Calisia - Piast (10),Gedania - AZS (12), Piast - AZS (17), Gedania - Calisia (19). Niedziela: mecz o 3. miejsce (10), finał (12). Mecze piątkowe i sobotnie, bez względu na wynik, rozgrywane będą w trzech setach. Niedzielne już normalnie - do trzech wygranych setów.

Swoje pierwsze przedsezonowe sparingi rozegrają siatkarze Trefla. Wciąż bez serbskiego przyjmującego Bojana Janicia (dostał już wizę i w piątek ma się pojawić w Gdańsku) oraz reprezentanta Polski, środkowego Łukasza Kadziewicza (biało-czerwoni grają w sobotę rewanż z Belgią o awans do mistrzostw Europy) podopieczni Wojciecha Kaszy udali się na turniej Beskidy 2008 do Bielska-Białej. Ich rywalami będą: Jihostroj Ceskie Budejovice (piątek, godz. 16), Gwardia Wrocław (sobota, godz. 11.30), JMP Brno (niedziela, godz. 11.30) i BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godz. 17).