Chiński Listkiewicz poddany reedukacji

Po fatalnym występie na igrzyskach obu reprezentacji piłkarskich w Chińskim Związku Piłki Nożnej (CFA) doszło do małego trzęsienia ziemi.

Kenia - gruziński Messi, straszy Włochów ?

Prezes związku Xie Yalong został wczoraj odesłany na trzymiesięczne szkolenie w rządowej akademii zarządzania. CFA oświadczyła, że Yalong został "czasowo" przeniesiony, a powodem są słabe występy piłkarzy na igrzyskach w Pekinie.

Według chińskiej gazety "Titan Sports Weekly" prezesowi nie wróży to nic dobrego. "Są dwa rodzaje biurokratów, którzy otrzymują skierowania na taki kurs. Po pierwsze, ci, którzy są po studiach i mają dostać awans, po drugie, ci, których trzeba przenieść, ale pozwala się im zachować twarz" - napisano. "Za trzy miesiące Xie Yalong zostanie przeniesiony" - kończy gazeta.

Czarne chmury zawisły nad prezesem po spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa sportu. - Na spotkaniu z władzami dowiedziałem się, że będę miał nowe zajęcie. W tym momencie moim zadaniem jest się uczyć - powiedział dziennikarzom 52-letni Xie Yalong. - Co będę robił, gdy skończę studia? Nie wiem, ponieważ moi przełożeni nie przedyskutowali tego ze mną. Na razie nie powinienem się wypowiadać na ten temat - dodał.

Szuster nie jest już prezesem Górnika Zabrze ?

Yalong został prezesem CFA w 2005 r. Nie miał wielu konkurentów do tej posady, bo w Chinach stanowisko szefa federacji postrzegane jest jako "gorące". W początkach pracy głównym problemem była gigantyczna korupcja w lidze. Obecnie problem nie jest już tak powszechny, ale cały czas chińska liga piłkarska nie jest popularna.

Nie pomoże jej też występ reprezentacji na igrzyskach. Chińczycy mimo szumnych zapowiedzi zagrali bardzo słabo. Panowie nie wygrali meczu i jedynego gola strzelili w pierwszym spotkaniu z Nową Zelandią (1:1). Poza tym przegrali z Belgią (0:2) i Brazylią (0:3). Chińczycy odpadli już z rywalizacji o udział w mundialu 2010 roku w RPA, a na MŚ w Niemczech też nie byli.

Panie zagrały na igrzyskach trochę lepiej. Zdobyły w rozgrywkach grupowych aż siedem punktów (wygrane 2:1 ze Szwecją, 2:0 z Argentyną i remis z Kanadą), ale w ćwierćfinale przegrały z Japonią 0:2.

O odsunięciu Xie Yalong mówiło się od dawna. Jeszcze w czasie igrzysk kibice na stadionie domagali się odejścia prezesa. Jak poinformowała w oświadczeniu CFA, jego następcą na fotelu szefa związku (oczywiście tymczasowo) ma być wiceprezes i członek partii Nan Yong.

Szkocka prasa huczy: Boruc weź się w garść! ?

Więcej o: