Smolarek udźwignie legendarną "dychę" Boltonu?

Jak podaje oficjalny serwis kibiców Boltonu Wanderers Ebi Smolarek zagra w nowym klubie z numerem dziesięć. Przed polskim pomocnikiem numer ten nosiło kilku legendarnych piłkarzy tego klubu

Powód przejścia do Boltonu? Elmander ?

Obecny numer Smolarka nosił przede wszystkim kultowy gracz Boltonu John McGinlay. Szkot grał w Boltonie w latach 1992 - 1997. Był jednym z najlepszych strzelców w historii klubu. W sezonie 1993/1994 strzelił dla Boltonu 25 bramek. W kolejnym sezonie poprowadził swój klub do finału Pucharu Ligi, w którym "The Trotters" przegrali z Liverpoolem 0:2. W 1997 roku wprowadził klub do Premiership. Okazałe mistrzostwo angielskiej drugiej ligi było min. jego zasługą. McGinlay wspólnie z Nathanem Blakiem zdobyli 54 ze 100 bramek Boltonu. Sezon zakończyli z 98 punktami na koncie

"Dychę" nosił przed Polakiem Nigeryjczyk Jay Jay Okocha, który w ekipie Boltonu grał przez cztery lata, od 2002 do 2006. W tym czasie poprowadził drużynę do finału Pucharu Ligi w 2004. W sezonie 2005/2006 był jej kapitanem.

Przez sześć lat w zespole z Reebok Stadium z dziesiątką grał także Dean Holdsworth, który przyszedł do klubu w 1997 roku z Wimbledonu. Wówczas był najdroższym zawodnikiem "The Trotters". W ciągu swojego pobytu rozegrał 97 spotkań, w których strzelił 39 bramek.

Jego sława sięgała sporo dalej niż boiska Premier League. Wspólnie z Vinnym Joensem, Johnem Fashanu i Dennisem Wisem stworzył w Wimbledonie słynny ''Szalony Gang''. Kiedy był graczem Boltonu "wsławił" się też skandalem z nieletnią modelką. Ponadto sąd nałożył na niego wyrok ponad 1,5 roku w zawieszeniu za pobicie żony.

Wreszcie z tym numerem grał człowiek, który zdobył jedną najpiękniejszych bramek w historii Premier League. Frank Worthington zapisał się w dziejach angielskiej piłki golem z 1979 roku. Napastnik Boltonu żonglęrką wyprowadził w pole piłkarzy Ipswich Town, przerzucił nad nimi piłkę i z powietrza umieścił piłkę w siatce. Worthingtonowi brawo bił nawet sędzia spotkania, co widać na załączonym filmie.

Ebi został wypożyczony do Boltonu na rok. W tym czasie ma potwierdzić swoją przydatność do zespołu. Jego nowy trener Gary Megson mówił niedawno, że w Anglii nie będzie łatwo. Polski piłkarz ma w ogóle zapomnieć, że grał w Hiszpanii. Musi przestawić się na nowy styl gry.

Ebi ze wspaniałym CV ?

Więcej o: