US Open. Przyjaciele zmierzą się w trzeciej rundzie

Trzech amerykańskich tenisistów zapewniło sobie w czwartek udział w 1/16 US Open. Miłą niespodziankę miejscowym kibicom sprawił szczególnie Mardy Fish, który wyeliminował Paul-Henri Mathieu. Drugie pewne zwycięstwo na kortach Flushing Meadows odniósł także Hiszpan Rafael Nadal.

Mardy Fish występuje w US Open nieprzerwanie od 2000 roku, ale do trzeciej rundy awansował po raz pierwszy w karierze. 27-letni Amerykanin osiągnął to pokonując w dwie godziny oraz siedemnaście minut Paula-Henri Mathieu (nr 24) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4. Trenujący na Florydzie tenisista odnotował w tym pojedynku aż dwadzieścia siedem asów i tylko raz stracił własne podanie.

Kolejnym rywalem Fisha będzie jego bliski przyjaciel James Blake. Rozstawiony z numerem dziewięć Amerykanin rozpoczął pojedynek ze Stevem Darcisem od przegranego seta. W drugiej partii to reprezentant gospodarzy okazał się być górą. W pierwszym gemie trzeciej odsłony Belg stracił własne podanie, a następnie ... poddał mecz. W ubiegłym tygodniu Darcis skreczował w pojedynku trzeciej rundy w New Haven, ze względu na kontuzję pleców. Z tego samego powodu Belg zrezygnował z dalszej rywalizacji na korcie imienia Arthura Ashe'a.

Przekonujące zwycięstwo w drugiej rundzie odniósł Rafael Nadal. Hiszpan pokonał amerykańskiego kwalifikanta Rylera DeHearta 6:1, 6:2, 6:4. W całym spotkaniu pochodzący z Majorki tenisista popełnił jedenaście niewymuszonych błędów.

- Ważną dla mnie rzeczą jest, że udało mi się odrobić straty w trzecim secie i jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa - powiedział po meczu Nadal, który w trzeciej partii przegrywał 0:3. Kolejnym rywalem Hiszpana będzie Victor Troicki, który wyeliminował Philippa Kohlschreibera (Niemiec skreczował w czwartym secie).

Zacięte spotkanie drugiej rundy rozegrał Andy Murray, który pokonał Michaela Llodrę 6:4, 1:6, 7:5, 7:6(7). W tie breaku czwartego seta Brytyjczyk obronił dwie piłki setowe. Pojedynek stał na wysokim poziomie, a Francuz często starał się grać przy siatce - sukcesem zakończył 18 z 30 takich akcji.

- On bardzo dobrze atakował przy siatce i nie dawał mi tym złapać rytmu. Myślę, że jest on w tej chwili jednym z dwóch czy trzech najlepiej grających w ten sposób tenisistów - przyznał po meczu Andy Murray. W trzeciej rundzie Szkot zagra z Jurgenem Melzerem, który stracił zaledwie cztery gemy w rywalizacji z Jiri Vankiem.

W 1/16 turnieju jest już również rozstawiony z numerem cztery David Ferrer. Zeszłoroczny półfinalista US Open pokonał w dwie godziny oraz pięćdziesiąt siedem minut Andreasa Becka 4:6, 7:5, 6:3, 7:6(5). Hiszpan wykorzystał w tym pojedynku cztery z aż czternastu szans na przełamanie.

Wyniki drugiej rundy:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Ryler De Heart (Stany Zjednoczone) 6:1, 6:2, 6:4

David Ferrer (Hiszpania, 4) - Andreas Beck (Niemcy) 4:6, 7:5, 6:3, 7:6(5)

Andy Murray (Wielka Brytania, 6) - Michael Llodra (Francja) 6:4, 1:6, 7:5, 7:6(7)

David Nalbandian (Argentyna, 7) - Andriej Gołubiew (Kazachstan) 6:2, 6:4, 6:2

James Blake (Stany Zjednoczone, 9) - Steve Darcis (Belgia) 4:6, 6:3, 1:0 i krecz

Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 10) - Wayne Odesnik (Stany Zjednoczone) 6:4, 7:6(6), 6:2

Ivo Karlović (Chorwacja, 14) - Florent Serra (Francja) 7:6(5), 6:4, 6:2

Gilles Simon (Francja, 16) - Jose Acasuso (Argentyna) 6:4, 6:1, 6:4

Juan Martin del Potro (Argentyna, 17) - Thomaz Bellucci (Włochy) 4:6, 6:1, 7:5, 6:3

Mardy Fish (Stany Zjednoczone) - Paul-Henri Mathieu (Francja, 24) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4

Viktor Troicki (Serbia) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 25) 2:6, 6:3, 6:4, 3:0 i krecz

Gael Monfils (Francja, 32) - Jewgienij Korolew (Rosja) 6:2, 6:3, 3:6, 6:4

Sam Querrey (Stany Zjednoczone) - Nicolas Devilder (Francja) 7:6(6), 6:4, 4:6, 6:3

Flavio Cipolla (Włochy) - Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:1, 4:6, 7:6(2), 6:4

Jurgen Melzer (Austria) - Jiri Vanek (Czechy) 6:0, 6:2, 6:2

Kei Nishikori (Japonia) - Roko Karanusić (Chorwacja) 6:1, 7:5 krecz Karanusicia