Galeria sław tenisa - Arthur Ashe

Kariera Arthura Ashe'a przypadła na czasy wielkich zmian w społeczeństwie amerykańskim i w tenisie, dzięki czemu przeszedł do historii przynajmniej z kilku powodów. W 1963 roku jako pierwszy czarnoskóry Amerykanin został powołany do reprezentacji w Pucharze Davisa. Wygrywając w 1968 roku mistrzostwa USA został pierwszym zwycięzcą tego turnieju w erze ?open?. Pragnąc zachować status amatora do końca służby wojskowej nie przyjął nagrody pieniężnej za zwycięstwo.

Ciekawostka dla polskich sympatyków tenisa - w pierwszej rundzie US Open '68 Ashe pokonał 52-letniego Franka Parkera-Pajkowskiego, który - pragnąc jeszcze posmakować zawodowego chleba na tenisowym korcie - został w ten sposób najstarszym uczestnikiem US Open. Inny polski wątek związany z Ashe'm to porażka Amerykanina w pierwszej rundzie turnieju w Barcelonie z Wojciechem Fibakiem, od czego zaczęła się wielka międzynarodowa kariera naszego mistrza.

Ashe, jako pierwszy - i dotąd jedyny - czarnoskóry tenisista wygrał również w 1970 roku mistrzostwa Australii oraz, w 1975 roku, Wimbledon, pokonując broniącego tytułu Jimmy'ego Connorsa.

Przyjmowany z honorami w elitarnych klubach tenisowych wschodniego wybrzeża USA Ashe bywał jednocześnie wypraszany z kina w rodzinnej Wirginii. Naturalne więc, że stał się aktywnym uczestnikiem walki o pełnię praw obywatelskich dla czarnej ludności USA, a także o zniesienie segregacji rasowej w Republice Południowej Afryki. Był jednym z założycieli ATP - związku zawodowego tenisistów.

Wreszcie, po zakończeniu kariery zawodniczej, pełnił funkcję kapitana reprezentacji USA w Pucharze Davisa - w tej roli potrafił znaleźć porozumienie z tak trudnym zawodnikiem jak John McEnroe.

W czasie transfuzji krwi przy zabiegu kardiochirurgicznym uległ zakażeniu wirusem HIV - jeszcze przed śmiercią w 1993 roku zaangażował się w działania na rzecz pomocy cierpiącym na tę śmiertelną chorobę.

Arthur Ashe, USA (1943-1993)

Zwycięstwa w turniejach wielkoszlemowych

Gra pojedyncza - Australian Open: 1970; Wimbledon: 1975; US Open: 1968.