Trudny sezon dla rugbistów

Meczem z AZS AWF Warszawa, czyli z mistrzami Polski zainaugurują rywalizację w ekstraklasie zawodnicy WMPD PUDiZ Olsztyn. Do zespołu dołączyło pięciu nowych rugbistów

W ubiegłym roku podopieczni trenera Leszka Borsa wykonali wyznaczony cel w stu procentach, bo dzięki ósmej pozycji utrzymali się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Bardzo duży wpływ na to miała przede wszystkim dobra gra w rundzie wiosennej, gdzie potrafili urwać punkty teoretycznie silniejszym rywalom. W nadchodzącym sezonie dokonać tej sztuki będzie zdecydowanie trudniej. Wszystko przez reorganizację ligi, ponieważ za rok na tym szczeblu występować będzie nie dziesięć, a jedynie osiem zespołów. W skład ekstraligi (bo tak się będzie oficjalnie nazywać) wejdzie siedmiu pierwszoligowców i zwycięzca drugiej ligi. Natomiast zespoły z miejsc 8.-10. oraz 2.-4. z drugiej ligi stworzą tzw. pierwszą ligę. Pozostali chętni, którzy zgłoszą się do rozgrywek, zmierzą się w regionalnej II lidze.

- Będzie to bardzo trudny sezon nie tylko ze względu na reorganizację - mówi Leszek Bors, szkoleniowiec olsztynian. - Do tego dochodzą jeszcze zmiany w przepisach gry, dlatego im prędzej się na nie przestawimy, tym szybciej na tym skorzystamy. Zapowiada się, że podczas spotkań będzie więcej biegania, a mniej elementów siłowych. Początkowo mieliśmy się zmierzyć na inaugurację sezonu z najlepszymi ekipami, ale później terminarz został trochę zmodyfikowany. To od razu przełożyło się na nasze treningi.

A przygotowania do zmagań rugbiści WMPD PUDiZ rozpoczęli już na początku lipca. Trenowali na obiektach Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, a także na boisku przy ul. Gietkowskiej. Do skutku nie doszedł jedynie planowany sparing z zespołem z niższej klasy.

Nowe twarze

w Olsztynie

Oczywiście, by myśleć o realizacji celu, czyli utrzymaniu się w gronie najlepszych, działacze klubu pomyśleli o wzmocnieniach. Do Olsztyna wrócił Marek Giera, wychowanek klubu, ostatnio występujący w Skrze Warszawa. Z kolei kartę na ręku ma Radosław Tropisz stawiający pierwsze kroki w Budowlanych Łódź, następnie reprezentujący barwy warszawskiego AZS AWF i Skry. Występy w młodzieżowej reprezentacji ma na koncie Adrian Nowacki z Budowlanych Łódź, choć obecnie dochodzi do siebie po kontuzji łokcia. Wzmocnieniem ma być także były zawodnik ekipy ze stolicy Warmii i Mazur Tomasz Przybyszewski, grający obecnie w Hiszpanii. W niektórych spotkaniach ma zasilać drużynę WMPD PUDiZ. W trakcie załatwiania jest transfer Przemysława Koteckiego, zawodnika, który także grał w warszawskiej Skrze. Co więcej, o polskie obywatelstwo stara się Litwin Tomas Bieliauskas, którego babcia pochodzi z naszego kraju. Sztab szkoleniowy skorzysta także z usług innych rugbistów z Litwy, którzy do Olsztyna przyjeżdżali też w ubiegłym roku - Donatana Streckisa, Gedasa Monginasa oraz Egidijusa Petroniusa.

Fani rugby nie zobaczą już na boisku Bartosza Bigoszewskiego i Pawła Żarnowskiego, którzy z różnych powodów zrezygnowali z występów.

Runda zasadnicza i półfinały

W pierwszej fazie zespoły rywalizują w systemie każdy z każdym. Po sezonie zasadniczym, w półfinałach drużyna, która zajmie pierwsze miejsce, zagra z czwartą ekipą, natomiast druga z trzecią. Przypomnijmy, z ligi spadli młodzi rugbiści Orkana Sochaczew oraz Skra Warszawa, która zrezygnowała z baraży. Ich miejsce zastąpili Czarni Pruszcz Gdański i Pogoń Siedlce.

Początek spotkania WMPD PUDiZ z AZS AWF w Warszawie, w niedzielę o godz. 13.

Spotkania 1. kolejki:

Folc AZS AWF Warszawa - WMPD PUDiZ Olsztyn, Czarni Pruszcz Gdański - Pogoń Siedlce, Budowlani Łódź - Ogniwo Sopot, Arka Gdynia - Posnania Poznań, Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków

Terminarz WMPD PUDiZ:

I runda (24/25.08): Folc AZS Warszawa - WMPD PUDiZ

II runda (30/31.08): WMPD PUDiZ - Pogoń Siedlce

III runda (6/7.09): Czarni Pruszcz Gdański - WMPD PUDiZ

IV runda (13/14.09): Ogniwo Sopot - WMPD PUDiZ

V runda (27/28.09): WMPD PUDiZ - Posnania Poznań

VI runda (11/12.10): Arka Gdynia - WMPD-PUDiZ Olsztyn

VII runda (18/19.10): WMPD PUDiZ - Budowlani Łódź

VIII runda (25/26.10): Juvenia Kraków - WMPD PUDiZ

IX runda (8/9.11): WMPD PUDiZ - Lechia Gdańsk

X runda (22/23.11): WMPD PUDiZ - Arka Gdynia

Copyright © Agora SA