Najlepsi polscy kolarze znów w regionie. Walczą o szablę Hubala

Wszyscy najlepsi polscy zawodowcy oraz osiem grup z zagranicy staną w piątek na starcie rozgrywanego głównie w Świętokrzyskim dziewiątego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Walk Majora Hubala.

Tylko pierwszy piątkowy etap prowadził będzie przez trasy poza regionem - kolarze ścigać się będą wokół Szydłowca (147,6 km). W sobotę rano (o godz. 10) wyruszą z pińczowskiego rynku do Kazimierzy Wielkiej (spodziewani są ok. 13.20). Meta usytuowana jest na ul. 1 Maja, ale wcześniej peleton ścigał się będzie na pięciu 4,5-kilometrowych rundkach. Wieczorem jeszcze atrakcyjniejsza próba - kryterium uliczne w Jędrzejowie (od godz. 18.30). Rundę ze startem i metą na ul. Piłsudskiego (obok Domu Kultury) kolarze pokonywać będą aż 30 razy (łącznie 66 km).

Losy wyścigu powinny się jednak rozstrzygać w niedzielę na najdłuższym etapie wokół Końskich (w godz. 11-15.30). Do pokonania cztery 45-kilometrowe pętle z metą na rogu Polnej i Hubala pod pomnikiem patrona imprezy.

Organizator wyścigu olimpijczyk Andrzej Sypytkowski mógł w tym roku przebierać wśród chętnych. O szablę Hubala rywalizować będzie ostatecznie ponad 100 kolarzy, w tym cała krajowa czołówka jeżdżąca w CCC Polsat, DHL Author, Mróz Action i Legii Warszawa. Wśród nich m.in. dwukrotny zwycięzca, broniący tytułu Tomasz Kiendyś (CCC), aktualni mistrzowie Polski - w jeździe na czas Łukasz Bodnar i ze startu wspólnego Marcin Sapa (DHL), a także mający bogate doświadczenie w wyścigach na Zachodzie Marek Rutkiewicz i kielczanin Mariusz Witecki (Mróz). Stawkę uzupełniają kolarze z estońskiego Kalevu, ukraińskiego Nikoleva, Belarus V-23, czeskie Sparta Praga, CK Windoors i Euroregion Nisa, Auswahl Berlin oraz Ulan z Litwy.