Brązowe medale rzeszowskiej pary

Para juniorów Marmy Polskie Folie Rzeszów - Dawid Lampart i Martin Vaculik - zajęła trzecie miejsce podczas finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych na żużlu, który rozegrany został w Gorzowie Wielkopolskim.

- Była szansa na lepszy wynik, ale mamy brązowe medale i trzeba się z tego cieszyć - podsumował zawody Lampart, który w Gorzowie miał początkowo jechać z Mateuszem Szostkiem, ale ostatecznie drugim zawodnikiem Marmy został Słowak Martin Vaculik. - Miał nie jechać, ale w ostatniej chwili zdecydował się jednak wystartować - wyjaśnia Rafał Wilk, trener rzeszowian. Vaculik przywiózł dziewięć punktów, a Lampart dziesięć.

Niedzielny finał był niezwykle zacięty. Zwycięzców - RKM Rybnik - od czwartej Caelum Stali Gorzów dzieliły tylko trzy punkty. Rybniczanie zgromadzili 21 "oczek", a gospodarze zawodów 18. Obie pary przedzielili rzeszowianie i para Intaru Lazur Ostrów Wlkp., którzy zgromadzili po 19 punktów i musieli stoczyć baraż o srebrne medale. - W tych zawodach było trochę niesprawiedliwości, jeśli chodzi o pola startowe. Praktycznie 95 procent zwycięstw odnosili zawodnicy, którzy jechali z czwartego pola. Wcześniej w Gorzowie padał deszcz i być może z tego pola woda nie do końca zeszła i było przyczepnie. Inne pola były twarde - mówi Dawid Lampart, który w biegu barażowym przegrał z Adrianem Gomólskim. - Gomólski wylosował właśnie to czwarte pole, a ja najgorsze, pierwsze, i nie było szans, żeby coś zrobić. Bieg wcześniej wygrałem z nim, bo właśnie startowałem z tego czwartego pola - dodaje rzeszowski junior.

Wcześniej jednak rzeszowscy młodzieżowcy zaprzepaścili szansę na złoto. - Podwójnie przegrany wyścig z Rybnikiem zadecydował o tym, że to RKM, a nie my zdobyliśmy złoto. Wystarczył nam remis i to my bylibyśmy mistrzami - twierdził Rafał Wilk. Trener Marmy mówił o 17. biegu, kiedy Michał Mitko z Patrykiem Pawlaszczykiem nie dali szans rzeszowianom, wygrywając powtórzony wyścig. Wcześniej bowiem na pierwszym łuku upadł Vaculik i sędzia zadecydował o powtórce gonitwy w pełnym składzie. - Szkoda tego biegu i upadku Martina. Jechałem wtedy na drugiej pozycji i już byłem bliski wyprzedzenia Mitki. To dałoby nam złoto. Później, niestety, już się nie udało powalczyć, ale widocznie tak miało być - mówi ze spokojem Lampart.

Wyniki:

1. miejsce: RKM Rybnik 21 pkt; Michał Mitko 12 (2, 1, 2, 1, 3, 3), Patryk Pawlaszczyk 9 (1, 2, d, 2, 2, 2). 2. miejsce: Intar Lazur Ostrów Wlkp. 19 pkt+3; Adrian Gomólski 16+3 (2, 3, 3, 3, 3, 2), Marcin Liberski 3 (1, 0, 1, 0, 1, 0). 3. miejsce: Marma Polskie Folie Rzeszów 19 pkt+2; Dawid Lampart 10+2 (1, 0, 3, 3, 0, 3), Martin Vaculik 9 (2, 3, 1, 1, 1, 1). 4. miejsce: Caelum Stal Gorzów 18 pkt; Adrian Szewczykowski 15 (3, 3, 2, 2, 2, 3), Łukasz Cyran 3 (u, 0, 1, 0, 1, 1). 5. miejsce: Unia Leszno 18 pkt; Robert Kasprzak 5 (1, 2, 1, 1, 0, -), Przemysław Pawlicki 13 (3, 1, 3, 2, 3, 1), Adam Kajoch 0 (0). 6. miejsce: ZKŻ Kronopol Zielona Góra 17 pkt; Grzegorz Zengota 15 (3, 2, 2, 3, 3, 2), Patryk Dudek 1 (0, 1, 0, w, -, -), Janusz Baniak 1 (1, 0). 7. miejsce: Złomrex Włókniarz Częstochowa 14 pkt; Mateusz Szczepaniak 14 (2, 3, 2, 3, 2, 2), Borys Miturski 0 (-, -, 0, -, -, -), Marcin Piekarski 0 (0, 0, 0, 0, w). Widzów ok. 2 tys. Sędziował Artur Kuśmierz (Częstochowa). NCD 63,66 - Adrian Gomólski w 12. wyścigu.

Drugie podejście

We wtorek najlepsi polscy juniorzy spotkają się znowu - tym razem w Rybniku podczas finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Będzie to już drugie podejście do tych zawodów, ponieważ w piątek mistrzostwa po czterech biegach przerwała ulewa.

Barw Marmy Polskie Folie Rzeszów w Rybniku będzie bronił Mateusz Szostek, natomiast rezerwowym będzie Dawid Lampart. - Chcę się dobrze pokazać, czyli zająć miejsce w pierwszej szóstce - mówi Szostek, który w piątek w swoim jedynym starcie przyjechał ostatni. Początek zawodów o godz. 18.

Lista startowa:

1. Mateusz Szczepaniak (Złomrex Włókniarz Częstochowa), 2. Adam Kajoch (Unia Leszno), 3. Adrian Gomólski (Intar Lazur Ostrów Wielkopolski), 4. Borys Miturski (Złomrex), 5. Patryk Pawlaszczyk (RKM Rybnik), 6. Maciej Janowski (Atlas Wrocław), 7. Michał Łopaczewski (Polonia Bydgoszcz), 8. Michał Mitko (RKM), 9. Grzegorz Zengota (Kronopol Zielona Góra), 10. Marcin Jędrzejewski (Polonia), 11. Kamil Brzozowski (GTŻ Grudziądz), 12. Przemysław Pawlicki (Unia Leszno), 13. Artur Mroczka (GTŻ), 14. Robert Kasprzak (Unia Leszno), 15. Adrian Szewczykowski (Caelum Stal Gorzów Wielkopolski), 16. Mateusz Szostek (Marma Polskie Folie Rzeszów). R1. Dawid Lampart (Marma). R2. Daniel Pytel (PSŻ Milion-Team Poznań).

Szóstka Bjerre'a, dwójka Woodwarda

Zespół Peterborough Panthers z obcokrajowcem Marmy Polskie Folie Rzeszów, Duńczykiem Kennethem Bjerre w składzie zajął siódme miejsce w rozegranych w Swindon mistrzostwach par angielskiej Elite League. Bjerre zdobył sześć punktów (2, 2, 2, 0), a jego partner Daniel King dorzucił także sześć "oczek". Ósme miejsce w imprezie zajęli Eastbourne Eagles z jedenastoma punktami. Dwa punkty dla Orłów zdobył inny zawodnik Marmy, Australijczyk Cameron Woodward (0, u, 2, 0). Wygrała para Coventry Bees z Duńczykiem Hansem Andersenem i Anglikiem Chrisem Harrisem w składzie.