Włoskie media: Alonso i Kubica w Ferrari od 2010 roku

Sportowy dziennik "Tuttosport" napisał kilka dni temu, że w 2010 roku w zespole Ferrari ścigać się będą Fernando Alonso i Robert Kubica. Zdaniem włoskich dziennikarzy w tym kierunku odbyły się już pewne rozmowy.

W obecnym sezonie Formuły 1 trwają właśnie wakacje. Po wyścigu na Węgrzech większość kierowców i pracowników zespołów udało się na urlopy, bo przed kolejnym Grand Prix na torze ulicznym w Walencji zaplanowana została trzytygodniowa przerwa. Takie wakacje nie oznaczają jednak, że w mediach nie pojawiają się plotki na temat przyszłych transferów.

Doniesienia dotyczące Alonso i Kubicy nie są jednak niczym nowym. Hiszpan, który obecnie jeździ w Renault, w ostatnich miesiącach kojarzony był z Ferrari, Hondą, BMW Sauber i Red Bullem. Ta ostatnia opcja jest już nieaktualna, ale pozostałe wciąż są otwarte. Z kolei Kubica i BMW Sauber wciąż nie ogłosili planów na przyszły sezon, choć w padoku mówi się, że przedłużenie umowy Polaka z niemiecko-szwajcarskim zespołem jest już przesądzone.

Rok 2010 to jednak bardziej odległa przyszłość, o której nawet w plotkach mówi się rzadziej. Jednak w związku z tym, że wciąż nie wiadomo jak zachowa się w najbliższych miesiącach mistrz świata Kimi Raikkonen (Fin przebąkuje o zakończeniu kariery), a Felipe Massa jeździ w Ferrari bardzo nierówno, dziennikarze co jakiś czas zastanawiają się nad przyszłymi kierowcami włoskiego zespołu. Zdaniem "Tuttosport" w 2010 roku w Ferrari jeździć będą właśnie Alonso i Kubica.

Duet Alonso i Kubicy, którzy są dobrymi kolegami i darzą się dużym szacunkiem, nie jest zestawem nowym - o takiej parze wciąż mówi się także w kontekście przyszłorocznego BMW Sauber. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał Hans-Joachim Stuck, były niemiecki kierowca F1, który powiedział, że BMW Sauber powinno na dłużej związać się z Alonso. - Nie mam nic przeciwko Nickowi Heidfeldowi, ale on, w odróżnieniu od Kubicy, nie jest kierowcą, który może zdobyć mistrzostwo - powiedział Stuck. - Jeśli udałoby się porozumieć z Alonso w sprawie kontraktu, to powinna być to umowa długoterminowa - dodał Niemiec.

Szef BMW Sauber Mario Theissen powtarza, że skład kierowców na przyszły sezon ogłosi w lecie. Nie podaje konkretnej daty, więc decyzji można spodziewać się w każdej chwili. Brytyjski "Autosport" napisał w maju, że kontrakt Kubicy zostanie przedłużony do końca 2010 roku, ale tej informacji nikt oczywiście nie potwierdzi.

Z kolei Alonso jest w Renault w trudnej sytuacji - francuski zespół spisuje się bardzo nierówno i w normalnych warunkach nie ma szans na walkę o podium. Hiszpan, który w latach 2005-06 zdobywał w Renault podwójne mistrzostwa świata, ma w kontrakcie klauzulę, która w razie słabych wyników pozwala mu odejść z zespołu. Nie wiadomo jednak czy Alonso z niej skorzysta. A jeśli nawet, to czy z nowym zespołem (Honda?) podpisze umowę roczną czy dłuższą.

Po 11 z 18 wyścigów obecnego sezonu Kubica ma 49 punktów i zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców. Alonso ma 18 punktów i jest ósmy.