Tenis: odpadli Federer i Serena!

Rozstawiony z nr 1, najlepszy tenisista ostatnich lat Roger Federer, odpadł z turnieju olimpijskiego. Pogromcą Szwajcara okazał się Amerykanin James Blake, który pokonał faworyta 6:4, 7:6 (2). W turnieju pań Serenę Williams wyeliminowała Jelena Dementiewa.

Mecz był opóźniony ze względu na opady deszczu nad stolicą Chin. Kiedy tenisiści pojawili się wreszcie na korcie po niemal czterech godzinach oczekiwania, Blake był w zdecydowanie lepszej dyspozycji niż Federer - Szwajcar popełniał wiele błędów, szczególnie podczas osławionych uderzeń z forehandu, regularnie psuł serwy, przegrał i stracił szansę na zdobycie swojego pierwszego olimpijskiego medalu w turnieju indywidualnym.

Turniej w stolicy Chin okazał się kontynuacją złej passy Szwajcara, który niedawno przegrał finał Wimbledonu z Rafaelem Nadalem i w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej straci pierwszą pozycję w światowym rankingu. Federer był nr 1 na świecie przez cztery lata!

Porażka z Amerykaninem jest zaskakująca nawet pomimo słabej dyspozycji Szwajcara, bo Blake w ośmiu poprzednich meczach z Federerem wygrał zaledwie jednego seta.

Federer grał na igrzyskach po raz trzeci - w 2000 roku w Sydney odpadł w półfinale, a cztery lata później w Atenach przegrał w drugiej rundzie. Blake, który w Pekinie jest rozstawiony z nr 8, na igrzyskach debiutuje.

S. Williams w ćwierćfinale przegrała z Dementiewą 6:3, 4:6, 3:6. Rosjanka, która w Pekinie rozstawiona jest z nr 5., osiem lat temu w Sydney zdobyła srebrny medal, teraz stanęła na drodze Amerykanki, która zmierzała do finału, w którym prawdopodobnie spotkałaby się ze swoją siostrą Venus.

S. Williams przez trzy pierwsze rundy przebrnęła dość łatwo, a pierwszy set z Dementiewą wygrała do trzech. Kolejny przegrała jednak 4:6, a w ostatnim Rosjanka prowadziła nawet 5:0. Amerykanka odrobiła trzy gemy, ale Dementiewa zmobilizowała się na kolejnego i zwyciężyła w trzecim secie 6:3.

W ślady siostry poszła Venus Williams. W ćwierćfinale przegrała z Chinką Na Li 6:7, 6;7.