Igrzyska. Według ekonomistów Chiny zdobędą 42 złote medale

W szacowanie ostatecznej zdobyczy Chin na igrzyskach włączyli się nawet ekonomiści.

Jacek Proć z rekordem olimpijskim ?

Według chińskich specjalistów od rynków finansowych Chiny zdobędą na igrzyskach w Pekinie od 40 do 42 złotych medali. Specjaliści zwykle zajmujący się przepływami międzybankowymi, którzy zarabiają na życie szacując zmiany cen towarów i usług, utworzyli nieformalny rynek. Na kontrakcie można zarobić jeśli Chiny zdobędą więcej złotych medali niż zostało to ustalone przez specjalistów. Dziś ten "giełdowy" poziom wynosi 42 złote medale, na razie mają ich na koncie 17. Dla porównania: w Atenach Chińczycy wygrali w 32 konkurencjach.

- Opinie są podzielone w kwestii tego kto zdobędzie medale, ale wszyscy są dość zgodni, że granica 40 złotych medali zostanie przekroczona - powiedział jeden ze specjalistów od bankowości.

Nie jest to jedyny przykład szaleństwa obstawiania przy okazji igrzysk. W portalach oferujących usługi bukmacherskie można założyć się o wyniki konkretnych zawodów, ale też np. o to czy szwedzki skoczek wzwyż Stefan Holm przeskoczy na igrzyskach wysokość 2.40 m, czy Usain Bolt wygra zarówno na 100 jak i 200 m, czy najwięcej medali w boksie zdobędzie Rosja, USA, Kuba, a może ktoś inny.

80 sms-ów dziennie do Phelpsa ?

Przed igrzyskami zastanawiano się czy Chińczycy mogą pokonać Amerykanów w klasyfikacji medalowej. Po kilku pierwszych dniach kluczowym staje się pytanie ile medali, w tym złotych, zdobędą reprezentanci Państwa Środka. W klasyfikacji medalowej już prowadzą ze znaczną przewagą. Amerykanie liczą przede wszystkim na lekkoatletykę i kolejne medale w pływaniu.

Natalia Partyka gwiazdą mediów ?

Więcej o: