Szybownictwo. Medale mistrzostw Polski rozdane

W sobotę na lotnisku w Rudnikach zakończyły się VII Międzynarodowe Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie klub A oraz VI Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub B. W tej drugiej konkurencji na podium stanął zawodnik z Częstochowy.

Trwające 10 dni mistrzostwa rozgrywane były w niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych. Zdarzało się, że podczas przelotów wiał wiatr z prędkością 60 km/godz., były też momenty tzw. termiki bezchmurnej. Wówczas pilot, nie mając ułatwienia w postaci chmur, musi samodzielnie wyszukiwać i oceniać miejsca noszenia szybowca. Tak było np. podczas najdłuższej trasy przelotu liczącej 300 km.

Przez dłuższy czas prowadził w klasie klub A Maciej Adamski z Leszna, jednak w jednej z konkurencji zupełnie nie trafił na warunki lotne, wylądował w polu i stracił szansę na podium. Wykorzystał to Michał Lewczuk z Warszawy, który po raz pierwszy w karierze zdobył złoto w rywalizacji seniorów. - Tym razem sypnęło niespodziankami - mówi jeden z uczestników mistrzostw Januard Wojtak z Aeroklubu Częstochowskiego. - Niektóre wyniki były naprawdę sensacyjne.

W klasie klub A udało się rozegrać pięć konkurencji, w klasie klub B jedynie trzy. W tej drugiej na uwagę zasługuje drugie miejsce Roberta Roskosza z Częstochowy. - To nasz wychowanek - dodaje Wojtak. - Z roku na rok robi coraz większe postępy.

Wyniki: Klasa klub A. 1. Michał Lewczuk (Aeroklub Warszawski) - 3342 pkt; 2. Leszek Duda (A. Lubelski) -3254 pkt; 3. Paweł Wojciechowski (A. Leszczyński) - 3244 pkt; 12. Januard Wojtak (A. Częstochowski) - 3036 pkt; 17. Tadeusz Jacniacki (A. Częstochowski) - 2935 pkt; 46. Jacek Bogatko (A. Częstochowski) - 1715 pkt. Sklasyfikowano 46 zawodników.

Klasa klub B. 1. Grzegorz Hyrkowski (A. Warmińsko-Mazurski) - 2174 pkt; 2. Robert Roskosz (A. Częstochowski) - 2050 pkt; 3. Ryszard Pawlus (A. Kielecki) - 1958 pkt.