Mistrzostwa Polski juniorów w lekkiej atletyce

W Toruniu dziś zaczynają się mistrzostwa Polski juniorów do lat 19.

Podlasie Białystok przed rokiem zwyciężyło w punktacji klubowej. Także w tym roku ma kilku pewniaków do medali. Na dwa krążki może liczyć Mateusz Suchocki. Rok temu w rzucie dyskiem był trzeci, a w pchnięciu kulą do najniższego stopnia podium zabrakło mu dwóch centymetrów.

- Teraz w dysku powinien wygrać, a w kuli znowu powalczy o podium - ocenia Robert Nazarkiewicz, trener Podlasia. - Na podium skoku wzwyż powinny się znaleźć Martyna Bielawska i Paulina Niedzielko. Tegoroczny wynik tej pierwszej wynosi 180 cm i jest najlepszy w kraju w tej kategorii wiekowej. Tegoroczne wyniki wskazują na jeszcze kilka naszych szans medalowych, ale zobaczymy jak wyjdzie.

Gwiazdą mistrzostw może zostać Artur Zaczek z Narwi Łomża. Przed rokiem łomżanin był najszybszy na 100 m, a na dystansie dwa razy dłuższym był drugi. Dla Zaczka to ostatni sezon wśród juniorów i jak zapewnia jego trener klubowy Jan Kotowski, start w Toruniu nie powinien być gorszy od tego sprzed roku.

Bardzo mocną sztafetę 4x400 m wystawia Prefbet Śniadowo. Arkadiusz Wojno, Paweł Olszewski, Daniel Chyliński i Grzegorz Kakareko mają rekordy życiowe poniżej 50 sekund, co stawia ich w roli głównych faworytów w tej konkurencji. Wojno był w składzie sztafety polskiej, która dwa tygodnie temu na mistrzostwach świata juniorów w Bydgoszczy zajęła piąte miejsce. To był najlepszy występ zawodnika z naszego regionu w tej imprezie.

- Tylko kontuzja któregoś z nich może nam przeszkodzić w walce o medale - uważa Andrzej Korytkowski, trener Prefbetu. - Oczywiście Wojno w biegu indywidualnym także należy do z faworytów. Ponadto liczę na Magdę Stankiewicz, ale dopiero na miejscu zdecydujemy czy wystartuje na 400 czy 800 m. Podobnie jest z Pawłem Olszewskim, z którym zastanawiamy się czy wystartuje na 200 czy 400 m.

Dobrze wypaść powinna w rzucie młotem Joanna Fiodorow z Technika Augustów, która ma bardzo dobry sezon.

Piątka zawodników wystartuje z Hańczy Suwałki, a dobrego wyniku należy się spodziewać po oszczepniku Hubercie Chmielaku.

W Toruniu wystartuje ponad 50 lekkoatletów z naszego województwa.