Kierowca z Ornety w mistrzostwach świata?

Radosław Typa, rajdowy kierowca z Warmii i Mazur, zakwalifikował się do programu Pirelli Star Driver, który wspiera młodych, zdolnych kierowców

W jednej chwili zawodnik przekonał się, że ciężka praca i cierpliwość zawsze są opłacalne. W październiku weźmie udział w pierwszym programie Pirelli Star Driver, który przeznaczony jest dla młodych, obiecujących zawodników. By jednak wyjechać do Austrii, najpierw trzeba było zostać wytypowanym przez władze krajowych federacji samochodowych. To właśnie działacze zadecydowali, który kierowca zaprezentuje swoje umiejętności na szutrowych i asfaltowych trasach przed specjalną komisją. Dwaj najlepsi zawodnicy otrzymają możliwość startu w prestiżowej eliminacji mistrzostw świata 2009. Pochodzącego z Ornety Typę w rajdowych imprezach możemy obserwować od 2001 r. W ostatnim czasie regularnie startuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Ma na koncie m.in. wicemistrzostwo kraju w klasie A6, zaś obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji C2R2 Team's Challenge (wspólnie z pilotem Danielem Siatkowskim).

- Nie spodziewałem się tej nominacji - mówi rajdowiec. - Przecież w naszym kraju jest tylu znakomitych kierowców. Dowiedziałem się o tym telefonicznie, kiedy na żywo oglądałem zmagania Roberta Kubicy na Grand Prix Niemiec. Byłem tak zaskoczony tą informacją, że nie wiedziałem, co mam powiedzieć. Myślę, że duży wpływ na tę decyzję miały całkiem niezłe występy oraz ich regularność. Jest to dla mnie wielka szansa, ale jeśli się nie zakwalifikuję na mistrzostwa świata, to i tak wrócę z podniesioną głową. Potraktuję to jako kolejne doświadczenie w mojej przygodzie z tą dyscypliną sportu. Nie znam na razie żadnych szczegółów tego programu, nie wiem nawet, jaką rajdówką zaprezentuję się w Austrii.

To nie pierwsze w tym roku wyróżnienie dla 26-letniego zawodnika. Pod koniec lutego na specjalne zaproszenie wyjechał do Francji, gdzie zapoznał się z technicznymi tajnikami citroëna C2R2 (citroënem startuje w rajdach) oraz sprawdził jego możliwości na testowym torze.

Radosław Typa

ur. 18 czerwca 1982 roku

osiągnięcia: 3 miejsce w mistrzostwach okręgu (Fiat 126p). 1 miejsce w klasie 1 w Ogólnopolskim Pucharze Krainy 1000 jezior. 1 miejsce w klasie A5 Rajd Barbórka Cieszyńska 2002. 1 miejsce w klasie A5 w Bieszczadzkim Rajdzie Zimowym. 7 miejsce w Klasyfikacji Generalnej 30 Rajdu Kormoran (talent roku) Rajd Bałtyk 2005 zwycięstwo w klasyfikacji generalnej V-ce Mistrz Polski Rajdowego Pucharu Peugeot 2006 V-ce Mistrz Polski klasa A-6 2007