Sędziowie piłkarscy też rywalizują

Wielkimi krokami zbliżają się piłkarskie rozgrywki na różnych szczeblach. W przerwie między zmaganiami fani mówią zazwyczaj o awansach i spadkach oraz zmianach personalnych w poszczególnych klubach. Na drugi plan schodzą sędziowie, którzy na co dzień rozstrzygają sporne decyzje na ligowych boiskach (co zresztą nie zawsze im wychodzi)

Przez cały sezon, podobnie jak kluby, sędziowie walczą o awans do wyższej klasy bądź utrzymanie. W nadchodzącym sezonie na szczeblu centralnym nie zabraknie także sędziów z Warmii i Mazur.

Z ekstraklasą już od 2003 r. związany jest Zdzisław Bakaluk z Iławy. Na jej zapleczu drugi rok sporne sytuacje rozstrzygać będzie Wojciech Krztoń z Olsztyna.

- Nie był to dla mnie łatwy sezon, bo wszystko było w nim nowe - mówi Krztoń. - Oczywiście nagonka na sędziów nadal trwa, ale trochę się już uspokoiło. By jeszcze lepiej prowadzić ligowe pojedynki, mamy trenera od przygotowania lekkoatletycznego. Trenujemy po trzy bądź cztery razy w tygodniu, a następnie przesyłamy do niego nasze wyniki, które są wnikliwie analizowane. Organizowane są także spotkania w Polskim Związku Piłki Nożnej, jednak bardzo ważne jest także samokształcenie.

W nowo utworzonej drugiej lidze (podzielonej na dwie grupy: wschodnią i zachodnią) także mamy swoich przedstawicieli. Są nimi pochodzący ze stolicy Warmii i Mazur - Mariusz Wiśniewski i Karol Mazuro. Pierwszy z nich w przeszłości asystował Zdzisławowi Bakalukowi.

Jeśli chodzi o arbitrów z chorągiewkami, to ich także nie zabraknie na szczeblu centralnym. W grupie I znaleźli się Krzysztof Sieradzki (Olsztyn) i Krzysztof Szczypiński (Iława). Możemy spodziewać się ich na boiskach ekstraklasy i pierwszej ligi. Z kolei Michał Pereszczako, Jarosław Sielski oraz Maciej Sobiewski (wszyscy Olsztyn) pomagać będą sędziom głównym w drugiej lidze i w klasie niżej.

Jeżeli chodzi o trzecią ligę, to tutaj także doszło do reorganizacji, ponieważ obecnie składa się z ekip z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Spotkania prowadzić będą: Paweł Brzeziński, Piotr Dutkiewicz, Włodzimierz Gradziński, Piotr Kurlenda (wszyscy Elbląg), Robert Michalak (Szczytno), Grzegorz Widz (Orzysz), Robert Stańczak, Artur Wiśniewski, Mariusz Czyżewski (Olsztyn) oraz Piotr Szczypiński (Iława).

Jedynym obserwatorem szczebla centralnego z naszego województwa jest Tomasz Płoski, przewodniczący zarządu Kolegium Sędziowskiego Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Elblążanin przyglądał się będzie pracy arbitrów w drugiej lidze.