Polskie koszykarki znów w elicie

KOSZYKÓWKA. Reprezentacja Polski do lat 20 razem ze Szwecją awansowała do Dywizji A Mistrzostw Europy. W przyszłym roku Polki będą kandydatkami do medalu.

Polska wraca do grona najlepszych drużyn w tej kategorii wiekowej po dwóch latach przerwy. Przez 10 dni w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym walczyło 12 drużyn - miejsca dające awans były tylko dwa. Dlatego najważniejsze były sobotnie półfinały - ich zwycięzcy uzyskiwali awans. Przed turniejem głównych kandydatów do awansu było trzech: Szwecja, Słowacja i Polska. Szwedki w swoim półfinale rozbiły Węgierki aż 94:52, już po trzech kwartach uzyskały gigantyczną przewagę 45 pkt. Polki miały zadanie znacznie trudniejsze. - Słowacja była faworytem, ale wiedziałam, że jeśli zagramy tak jak potrafimy, to osiągniemy bardzo dobry wynik - mówiła trenerka polskiej ekipy Iwona Jabłońska. Jej podopieczne od początku grały bardzo uważnie w obronie - Słowaczki miały problemy z uzyskaniem pozycji rzutowych. W 6. min Polki wygrywały 9:2, a świetny mecz wreszcie rozgrywała środkowa Lotosu Gdynia Marta Jujka. Nie tylko wygrywała pojedynki pod tablicami, ale i trafiała za 3 pkt. - Wcześniej jej się nie udawało, chyba brakuje jej grania w klubie. Ale dziś zagrała świetnie i chyba zamknęła buzie ludziom, którzy narzekali - opowiadała trenerka Jabłońska. Poza Jujką znów bardzo dobrze grała poznanianka Agnieszka Skobel. Słowaczki były bezradne - w 28. min po koszu gorzowianki Joanny Zalesiak przegrywały aż 19:47. Dopiero agresywna obrona pressingiem pozwoliła im na bardziej wyrównaną grę. - Spotkałam się z tą drużyną prawie dwa miesiące temu. Dziś rozegrały najlepszy mecz w tym czasie - chwaliła Jabłońska, która nie wie jeszcze, czy poprowadzi ten zespół w przyszłym roku w mistrzostwach Dywizji A. - To będzie fajna drużyna, zostaje połowa z tej obecnej, dojdzie za to bardzo fajny rocznik 1990, z Oliwią Tomiałowicz, Pauliną Antczak czy Magdą Kaczmarską. Walka o medale? Na pewno do nich dorośliśmy - twierdzi Jabłońska, która z reprezentacją U-16 zdobyła trzy lata temu w Poznaniu brązowe medale Mistrzostw Europy, a z kadrą U-18 była rok temu czwarta w Nowym Sadzie. Za rok ten zespół będzie walczył w kategorii U-20.

Słowacja - Polska 41:60

Kwarty: 7:15, 10:16, 9:18, 15:11.

Polska: Jujka 20 (3x3), Skobel 12, Zalesiak 8, Kaczmarczyk 6, Kopczyk 4 oraz Bibrzycka 5 (1x3), Szemraj 5 (1x3), Durak 0, Kotnis 0, Pułtorak 0, Bednarczyk 0, Najtkowska 0.