Szostek awansował, Lampart rezerwowym

Robert Kasprzak z Unii Leszno wygrał rozegrany w Tarnowie półfinał młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski. Drugi był jego kolega klubowy Przemysław Pawlicki. Obaj zdobyli po 14 punktów.

Na najniższym stopniu podium uplasował się Adrian Gomólski z Intaru Ostrów, a czwarte miejsce zajął Mateusz Szczepaniak z Włókniarza Częstochowa. Awans do finału, który odbędzie się 15 sierpnia w Rybniku, wywalczyli także Borys Miturski (Włókniarz) oraz Marcin Jędrzejewski i Michał Łopaczewski (obaj Polonia Bydgoszcz). Ósmą, ostatnią premiowaną awansem pozycję zajął żużlowiec Marmy Polskie Folie Rzeszów - Mateusz Szostek, który zdobył osiem punktów, a miejsce w finale zapewnił sobie, przyjeżdżając na drugim miejscu w swoim ostatnim wyścigu. - Zadowolony mogę być tylko z awansu, bo z moją jazdą nie było najlepiej i nie wygrałem ani jednego biegu. Ciężko było się dopasować do tego toru, chociaż próbowaliśmy wszystkiego, zmienialiśmy nawet motocykl - mówił po zawodach rzeszowski junior.

Tylko rezerwowym w finale będzie natomiast drugi z reprezentantów Marmy, Dawid Lampart. W całym turnieju zdobył siedem punktów, co starczyło do biegu dodatkowego o pozycję rezerwowego. W nim rywalizujący z Lampartem Szymon Kiełbasa z Unii Tarnów już na starcie zanotował defekt i rzeszowianin samotnie przejechał cztery okrążenia. O niepowodzeniu Lamparta w dużej mierze zadecydował pierwszy wyścig, w którym przewrócił się, będąc na drugiej pozycji za Maciejem Piaszczyńskim. - Trochę się podpaliłem, bo za szybko chciałem go wyprzedzić. Na dodatek nie wiedziałem, którędy jechać, by to mi się udało, i w efekcie się przewróciłem - tłumaczył po zawodach rzeszowski junior. - W kolejnych biegach nie mogłem się dopasować do tego toru. Przełożenia z Ligi Juniorów, gdy zdobyłem 18 punktów, zupełnie nie pasowały. Dopiero w ostatnim wyścigu się odnalazłem - dodawał Lampart, który liczy, że jednak pojedzie w finałowej rozgrywce. - Mam nadzieję, że tak będzie, chociaż nie powinno się życzyć komuś kontuzji - zakończył junior Marmy.

Z drugiego półfinału rozegranego w Poznaniu awans wywalczyli: Patryk Pawlaszczyk (RKM Rybnik), Grzegorz Zengota (ZKŻ Zielona Góra), Kamil Brzozowski (GTŻ Grudziądz), Adam Kajoch (Unia Leszno), Maciej Janowski (Atlas Wrocław), Michał Mitko (RKM), Adrian Szewczykowski (Stal Gorzów) i Artur Mroczka (GTŻ). Rezerwowym będzie Daniel Pytel (PSŻ Poznań).