Kozłowski i Chybiński walczą o igrzyska

Dwaj zawodnicy z Warmii i Mazur staną przed ostatnią szansą wywalczenia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Decydujące mistrzostwa Polski w lekkoatletyce rozpoczynają się w piątek w Szczecinie

Co prawda lekkoatletów z naszego województwa wystartuje znacznie więcej, ale realne szanse na czołowe pozycje mają Kacper Kozłowski i Wojciech Chybiński z AZS UWM Olsztyn (400m oraz sztafeta 4x400 m). Reguły wyjazdu na zbliżające się igrzyska są dosyć jasne - do Azji pojadą trzej lekkoatleci, którzy staną na podium. Czwartym reprezentantem będzie osoba, mająca na koncie najlepszy czas wywalczony podczas tego sezonu, natomiast piątego zawodnika wybierze selekcjoner reprezentacji i zatwierdzi go PZLA.

Kacper Kozłowski, czyli brązowy medalista mistrzostw świata w sztafecie 4x400 z ubiegłego roku, do najbliższych startów przygotowywał się już od początku stycznia. Przebywał na zgrupowaniu w RPA, obozach krajowych oraz w Hiszpanii. To właśnie na południu Europy doznał kontuzji, która z treningów wykluczyła go na blisko trzy tygodnie.

- Do zajęć wróciłem dwa tygodnie temu i ta przerwa dała znać o sobie - mówi Kozłowski. - O Pekin walczę nie tylko ja, ale jeszcze inni zawodnicy, dlatego w Szczecinie zapowiada się rywalizacja do samego końca. Jest sześciu zawodników, którzy mają zbliżone czasy.

Równie pracowite dni miał także Wojciech Chybiński... - Od początku roku ciągle wyjeżdżaliśmy na zgrupowania jak i zawody - mówi zawodnik. - Mam nadzieję, że ta ciężka praca zaowocuje w Szczecinie. Każdy z nas wie, co jest stawką tej rywalizacji. Z pozostałymi reprezentantami na co dzień jesteśmy kolegami, ale do igrzysk awansuje tylko pięciu. Dużo dały mi zagraniczne wyjazdy, na których sporo nauczyłem się od rywali.

W ubiegłym roku nasi zawodnicy podczas mistrzostw Polski zdobyli trzy krążki. Złoto trafiło do Urszuli Jasińskiej z Polonii Pasłęk, która nie miała sobie równych w rzucie oszczepem.

Swoich rywali w tyle pozostawiła także sztafeta w składzie Tomasz Marks, Michał Podolak, Wojciech Chybiński, Kacper Kozłowski (wszyscy AZS UWM). Kozłowski zanotował także sukces indywidualny - był trzeci na dystansie 400 m, zaś tuż za nim uplasował się Wojciech Chybiński.

W Szczecinie region Warmii i Mazur reprezentować będą: Marcin Glaubert (Truso Elbląg, skok wzwyż), Wioletta Gromkiewicz (Truso, 200 m), Kacper Kozłowski (AZS UWM, 400 m, sztafeta), Wojciech Chybiński (AZS UWM, 400 m, sztafeta), Michał Podolak, Tomasz Marks (AZS UWM, obydwaj 800 m, sztafeta), Emil Gawryś (AZS UWM, 400 m), Andżelika Przygódzka (AZS UWM, 5000 m), Eliza Gawryluk (AZS UWM, 3000 m z przeszkodami), Krzysztof Mrówka (AZS UWM, 110 m ppł), Adrian Olszewski, Paweł Jaguszewski (AZS UWM, obydwaj wzwyż) oraz Monika Harasim (AZS UWM, 1500 m). Ta ostatnia zawodniczka w miniony weekend brała udział w meczu międzypaństwowym pomiędzy Niemcami a Polską (do lat 23). Na dystansie 3000 m zajęła czwarte miejsce i wywalczyła jeden punkt dla reprezentacji.

- Byłbym zadowolony, gdyby pozostali reprezentanci z województwa warmińsko-mazurskiego znaleźli się w ścisłych finałach - mówi Zbigniew Ludwichowski, szkoleniowiec akademików.

Początek zmagań w piątek tuż po godz. 16. Oficjalne zakończenie zawodów odbędzie się w niedzielę o godz. 18.30. Dwa dni później w Bydgoszczy rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów, w których wystartuje Michalina Kwaśniewska z iławskiego Jezioraka.