Będzie druga tafla lodu za Tor-Torem

Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę dotyczącą budowy drugiego lodowiska przy hali Tor-Tor. Do użytku tafla ma zostać oddana już pod koniec marca przyszłego roku.

To świetna wiadomość dla wielu zawodników i trenerów korzystających z lodowiska Tor-Tor. - Długo czekaliśmy na tę decyzję. Dzięki drugiej tafli wszystkie kluby będą mogły normalnie trenować - powiedział prezes sekcji hokejowej "Sokoły" Ignacy Krasiński.

Toruńskie lodowisko w ostatnich latach jest maksymalnie eksploatowane. Pierwsze treningi rozpoczynają się nawet o 6 rano, a ostatnie zajęcia kończą się około północy. Budowa nowej tafli spowoduje, że będzie można ćwiczyć o normalnych porach - do dyspozycji będzie bowiem dwukrotnie większa ilość godzin. Dotąd najgorzej mieli najmłodsi adepci hokeja na lodzie. Po 60 minutach treningu rozpoczynającego się o 6 rano przebierali się i szli do szkoły na lekcje. Niewiele lepiej mieli juniorzy, którzy swoje mecze musieli rozgrywać o 7 lub też o 21. Inne terminy były zajęte.

W użytkowaniu lodowiska najwięcej do powiedzenia mieli hokeiści TKH. To ich mecze i treningi były najważniejsze, a pozostałe grupy musiały dostosowywać się do wolnych terminów.

Rada Miasta jednogłośnie uznała, iż druga tafla lodowa jest w Toruniu potrzebna. Powstanie ona od północnej strony Tor-Toru. Budowa ma rozpocząć się na początku września, a obiekt do użytku ma być oddany najpóźniej pod koniec marca przyszłego roku. Będzie to dokładnie tuż przed Mistrzostwami Świata Dywizji 1, które zostaną rozegrane w w kwietniu w naszym mieście.

Dwie tafle mają być ze sobą połączone i obsługiwać mają je dwie rolby. Ma być to zrobione na wzór takich obiektów jak Gdańsk czy też Katowice. Tam obok głównej tafli znajduję się druga mniejsza służąca głównie w celach treningowych.

Inwestycja pochłonie ok. 7 mln zł. Pieniądze niezbędne do rozpoczęcia budowy będą pochodzić z budżetu miasta. Wydział sportu i rekreacji toruńskiego magistratu złożył wnioski o dotację do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Ramka

Kluby korzystające z Tor-Toru

TKH (hokej na lodzie) - drużyna ok. 30 seniorów grająca w Polskiej Lidze Hokejowej. To od tego zespołu ustala się harmonogram zajęć na lodowisku.

Sokoły (hokej na lodzie) - klub zajmujący się młodzieżą zrzesza ok. 260 zawodników i zawodniczek. Hokeiści podzieleni są na siedem grup. W sekcji zrzeszona jest także drużyna dziewcząt.

Axel (łyżwiarstwo figurowe) - klub szkoli ok. 70 zawodników i zawodniczek, którzy podzieleni są na cztery grupy. Teraz oddzielnie będą mogły trenować pary sportowe, soliści oraz zawodnicy startujący w konkurencjach łyżwiarstwa synchronicznego.

Start-Wisła (łyżwiarstwo figurowe) - klub szkoli ok. 70 zawodników i zawodniczek, w tym małe dzieci, które oczą się jeździć na łyżwach. Sekcja podzielona jest na dwie grupy: wyczynowa - młodzicy od 7 do 12 lat oraz junior starszy i starsi a także szkółka łyżwiarska przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Błyskawica (short track) - klub szkoli ok. 20 zawodników i zawodniczek

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.