Ankieta kandydatów

Temat: Fuzja Pogoni z Groclinem

Jan Jucha: - Popieram takie rozwiązanie. Pogoń powinna grać w ekstraklasie za wszelką cenę i wszystkim powinno na tym zależeć. Silny klub powoduje, że cała piłka w regionie idzie do przodu. Korzystają działacze, piłkarze, sponsorzy, a także kibice. Zbigniew Drzymała w świecie piłkarskim ma znakomitą renomę i w Szczecinie zrobiłby na pewno świetną drużynę. W jego Pogoni powinno być jednak miejsce dla piłkarzy i działaczy z regionu.

Jan Bednarek: - Związek nie może środowisku czegokolwiek narzucać. Najpierw kibice i działacze powinni dogadać się między sobą. Jeśli wszyscy będą na tak, to związek powinien doprowadzić do rozmów z PZPN i pomóc w spełnieniu przez niego warunków. Chciałbym, by Pogoń znów była klubem sztandarowym dla regionu, ale nie powiem, że jestem ,,za" lub ,,przeciw", bo to kwestia środowiska. Związek jest od tego, by pomagać.

Temat: Jak pomóc Flocie w I lidze?

Jucha: - Związek nie jest od tego, żeby kogokolwiek forować. Przede wszystkim musimy trzymać się regulaminów i litery prawa. Jeśli chodzi o uzyskanie licencji, to Flota będzie musiała zrobić wszystko, by spełnić wymogi. Wiem jednak, że uchwała licencyjna jest bardzo rygorystyczna i mało ,,życiowa". W przypadku gdy Flota nie zdąży, powinniśmy zrobić wszystko, by centrala PZPN przedłużyła czas na negocjacje.

Bednarek: - Obowiązkiem związku jest pomagać jego klubom, które grają na szczeblu centralnym. Jeśli Flota nie spełni wymogów, to powinniśmy postarać się o przyznanie przez PZPN drugiego terminu. Od władz Floty mam jednak zapewnienia, że klub i stadion do gry w I lidze będą gotowe wraz z końcem lipca. Nie ma co do tego żadnych obaw.

Temat: Poziom sędziowania

Jucha: - W porównaniu z czasami, kiedy mieliśmy swoich sędziów na centralnych szczeblach rozgrywek, teraz wypada tragicznie. Niedopuszczalne jest także to, iż niektóre funkcje w różnych wydziałach związku w Koszalinie i Szczecinie obsadzone są przez aktywnych sędziów.

Bednarek: - Wiem, że nie jest idealnie. Trzeba jednak pamiętać, że afera korupcyjna miała wpływ także na nasze środowisko. Szybko zmieniliśmy obsadę wydziału sędziowskiego. Dziś mamy już 5 arbitrów na szczeblu centralnym i jednego asystenta w ekstraklasie. Trzeba przyciągać wielu młodych i organizować im szkolenia. Nie jest łatwo - młodzi są zrażeni korupcją i nie chcą.

Temat: Szkolenie młodzieży

Jucha: - Teraz rozgrywki służą działaczom, a nie piłkarzom. Masa młodych - zdolnych ucieka do innych regionów. Trzeba zorganizować system ściągania ich do naszych najlepszych klubów. Trenerzy reprezentacji Zachodniopomorskiego są bardzo źle opłacani. Niewiele dzieje się także w gimnazjum przy ul. Hożej.

Bednarek: - Reprezentacje regionu w 3 kategoriach są w rozgrywkach szczebla centralnego. Stworzyliśmy gimnazjum przy ul. Hożej, a teraz staramy się, by powstało tam liceum. Znalazłem już sponsora dla klubów czwartoligowych, teraz trzeba poszukać sponsorów dla trenerów reprezentacji, by godziwie zarabiali. Organizowaliśmy też darmowe szkolenia dla trenerów - tego nigdy nie za mało.

Temat: Baza sportowa

Jucha: - Za sprawą Bednarka 6 na 8 euroboisk powstało w regionie koszalińskim, bo się z niego wywodzi. Żadnego nie mamy w Szczecinie. Baza na Hożej także jest uboga. Trzeba zrobić wszystko, by powstało tam sztuczne boisko. Jako prezes zrobię wszystko, by w regionie było ich 16.

Bednarek: Boiska powstały w koszalińskim, bo tamtejsi samorządowcy lepiej wykorzystali szansę. Rozmawiałem z prezydentem Jurczykiem, ale nie był zainteresowany takim boiskiem. Na Hożej właśnie niedługo powstanie sztuczna murawa. W budowaniu boisk duża rola należy do samorządowców. My możemy i powinniśmy tylko koordynować projekty.