Vive: Stal, a potem... wojna (święta)

Nowy trener Vive Bogdan Wenta szybko będzie poddany poważnemu egzaminowi. Już w drugiej kolejce nowego sezonu kielczanie zagrają w jaskini lwa z Wisłą Płock.

Losowanie terminarza rozgrywek odbyło się w sobotę w siedzibie PKOl. Sezon rusza 6 września, a kielczanie zaczną go meczem przyjaźni na Bocznej z beniaminkiem Stalą Mielec. W następny weekend kielczanie jadą do Płocka. W pierwszej rundzie zagrają zresztą zarówno z mistrzami Polski, jak i ze srebrnym Zagłębiem Lubin na wyjazdach. Co ciekawe, podobnie los zrządził w minionym sezonie. Pierwszą rundę Vive zakończy dalekim wyjazdem do Olsztyna 15 listopada.

W systemie rozgrywek ekstraklasy panów zaszła tylko jedna drobna zmiana. W decydującym o podziale medali play-off na szczeblu półfinałów grać będzie się do trzech wygranych, a nie jak dotąd do dwóch. W poprzednim sezonie trzy razy trzeba było wygrać tylko w meczach o pierwsze i o trzecie miejsce.

Trzy tygodnie po szczypiornistach ekstraklasy na parkiety wybiegną pierwszoligowcy. Rezerwy Vive zaczną sezon w Kielcach 21 września pojedynkiem z akademikami z Białej Podlaskiej. Druga świętokrzyska siódemka Wisła Sandomierz pierwszy mecz zagra na wyjeździe z ASPR-em Zawadzkie. Derby województwa odbędą się dopiero na dwie kolejki przed końcem rundy - 22 listopada w hali przy ul. Patkowskiego.

Rozkładu gier nie poznały jedynie kielczanki z KSS-u. Wszystko przez to, że nie wiadomo dokładnie, ile zespołów będzie chciało grać w I lidze pań. - Zostało 10 zespołów [AZS Katowice się wycofał, a spadkowicz z ekstraklasy Łącznościowiec połączył się z beniaminkiem Pogonią Handball Szczecin - przyp. red.] i Kolegium Ligi postanowiło wysondować wicemistrzów drugich lig, czy są chętni na grę wyżej. Może się nawet zdarzyć, że będą dwie grupy. Wszystko będzie jasne w ciągu dwóch tygodni - mówi Marek Rolak, prezes kieleckiego klubu.

Kolegium Ligi potrzebuje nieco czasu, bo i ono samo się zmieniło. Piastującego przez ostatnie cztery lata stanowisko szefa Andrzeja Junga z Vive (pozostał członkiem tego gremium) zastąpił na fotelu przewodniczącego Bogusław Trojan z Lublina.

Na obradach zgłoszono też propozycję, by KL wystąpiło z wnioskiem do Zarządu ZPRP o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami klubów ekstraklasy celem utworzenia zawodowej ligi piłki ręcznej.

Terminarz Vive w I rundzie:

6 września: Stal Mielec (dom);

13 września: Wisła Płock (wyjazd);

20 września: Chrobry Głogów (d);

24 września: Azoty Puławy (w);

27 września: Miedź Legnica (d);

4 października: Interferie Zagłębie Lubin (w);

11 października: Kiper Piotrków Trybunalski (d);

18 października: AZS AWF Gorzów Wielkopolski (w);

22 października: AZS AWF Gdańsk (d);

8 listopada: MMTS Kwidzyn (d);

15 listopada: Traveland Olsztyn (w).

Skład grupy B I ligi mężczyzn:

Olimpia Piekary Śląskie (spadkowicz), POWEN Zabrze, Gwardia Opole, Vive II, ASPR Zawadzkie, MTS Chrzanów, Wisła, AZS AWF Biała Podlaska, Żagiew Dzierżoniów, Politechnika Radomska, ChKS Łódź i Unia Tarnów (beniaminkowie).

Niemiecka powtórka

W sobotni wieczór w Zagrzebiu odbyło się także losowanie grup eliminacyjnych przyszłorocznych XXI Mistrzostw Świata w Chorwacji (16 stycznia - 1 lutego). Polscy wicemistrzowie globu trafili do grupy C razem z obrońcami tytułu Niemcami (podobnie było na poprzednim mundialu!), Macedonią, Rosją, Tunezją i Algierią.

Do drugiej rundy awansują po trzy najlepsze zespoły z każdej z czterech grup. Z fazy głównej do półfinałów kwalifikują się tylko po dwa najlepsze zespoły.

Polacy wystąpią w Chorwacji dzięki wyeliminowaniu w dwumeczu Szwajcarów - pierwszy mecz w Kielcach wygrali 32:24, a rewanż w St. Gallen przegrali 22:24.

Pozostałe grupy:

A: Francja, Węgry lub Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Rumunia, drugi zespół eliminacji panamerykańskich (odbędą się w dniach 24-28 czerwca) i Australia.

B: Chorwacja, Szwecja, Hiszpania, Korea Południowa, Kuwejt i trzeci zespół z Ameryki.

D: Dania, Norwegia, Egipt, pierwsza drużyna z Ameryki, Serbia i Arabia Saudyjska.