Siatkarki na urlopach

Białostockie siatkarki w czwartek po raz ostatni spotkały się na treningu i udały się na urlopy. Przygotowania do nowego sezonu w ekstraklasie rozpoczną 4 sierpnia i wtedy też najprawdopodobniej w drużynie pojawią się kolejne nowe zawodniczki. Na razie klub pozyskał już dwie siatkarki, wcześniej Izabelę Żebrowską, a ostatnio Annę Manikowską

Ekipa Pronaru Zeto Astwy AZS ma za sobą dwa sezony gry w ekstraklasie. W obu do samego końca - w barażach - musiała walczyć o utrzymanie. Włodarze klubu mają nadzieję, że w kolejnych rozgrywkach zespół powalczy wreszcie o wyższe cele.

- Chcemy stworzyć w Białymstoku solidną drużynę, która bez problemów powalczyłaby o pozycje od 5. do 8. - mówi trener Dariusz Luks. - A rozpoczynając rozgrywki za cel, tak jak wszyscy, będziemy mieli zdobycie mistrzostwa Polski.

Aby jednak po raz kolejny zespół nie musiał drżeć o pozostanie w elicie, potrzebuje poważnych wzmocnień. Po zakończonym sezonie kadra białostoczanek uległa bowiem skurczeniu. Z klubu odeszły: Olga Palczewska, Tatiana Gordiejewa, Olga Leżenkina, Marta Wrzesińska, Dorota Wierkin. Niewykluczone, że zespół opuści też Elena Hendzel, którą w swym składzie chętnie widziałby Jerzy Matlak, trener wicemistrzyń kraju z Piły. Ponadto włodarze klubu chcieliby wypożyczyć gdzieś Justynę Sachmacińską.

Po stronie zysków białostoczanie na razie mogą zapisać dwie zawodniczki. Pierwsza z nich to 23-letnia atakująca Izabela Żebrowska z Winiar Kalisz.

- Jest to bardzo interesująca, wysoka zawodniczka - ocenia szkoleniowiec AZS. - W Kaliszu nie miała jednak zbyt dużo możliwości grania i teraz na pewno będzie chciała coś udowodnić. Chociaż oczywiście nie zagwarantuję jej od razu miejsca w podstawowym składzie.

Druga z nowych siatkarek to niespełna 22-letnia rozgrywająca Anna Manikowska z Farmutilu, która do ekipy Piły trafiła właśnie z Białegostoku.

- Cały czas potrzebujemy jeszcze rozgrywającej oraz przyjmującej - stwierdza trener Luks. - Ostatnio byłem na turnieju w Czechach, gdzie przyglądałem się siatkarkom. Ponadto czekamy na płyty z występami zawodniczek od różnych menedżerów, żeby nie kupować kota w worku.

Działacze szukają nowych zawodniczek, a te będące w obecnej kadrze, mogą udać się już na urlopy, które zakończą 4 sierpnia. Na początku przygotowań mają trenować w Białymstoku. Następnie - najprawdopodobniej od 20 do 27 sierpnia - będą przebywać na zgrupowaniu w Spale, skąd wyjadą do Rzeszowa na Akademickie Mistrzostwa Polski. Początek sezonu Ligi Siatkówki Kobiet planowany jest na 18 października.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.