Ruszyło Euro, Zawisza też gra

Koniec sezonu w kujawsko-pomorskiej IV lidze, ale nie dla piłkarzy Zawiszy, którzy już od niedzieli zaczęli przygotowania do barażowego pojedynku do nowej II ligi

To pierwsza taka okazja, że można awansować od razu z czwartej do drugiej ligi. Wszystko za sprawą reorganizacji piłkarskich rozgrywek w kraju. Będziemy więc mieli na samym szczycie ekstraklasę, a nie jak dotychczas I ligę. Druga liga staje się pierwszą, a trzecia - drugą i tak dalej.

To jednak nie tylko zmiana nazewnictwa. Sensem reorganizacji jest wzmocnienie, szczególnie niższych szczebli piłkarskich rozgrywek. Znacznie większa będzie w nich bowiem konkurencja. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie nowej II ligi, o awansie do której marzy Zawisza. Do tej pory na tym szczeblu były w Polsce aż cztery grupy. Od jesieni pozostaną tylko dwie: zachodnia i wschodnia.

Zawisza przed barażem

Bydgoski Zawisza jako zwycięzca ligi w Kujawsko-Pomorskiem walczy w barażu o awans do zachodniej grupy II ligi razem z drużynami, które wygrały na takim samym szczeblu w województwach: pomorskim (Zatoka Puck), zachodniopomorskim (Pogoń Szczecin), lubuskim (Czarni Żagań), wielkopolskim (Górnik Konin), dolnośląskim (Polonia Świdnica), opolskim (LZS Leśnica) i śląskim (GKS Tychy). Są dla nich cztery miejsca w nowej II lidze. Losowanie par barażowych odbędzie się już jutro.

Rywale walczyli jeszcze w ten weekend, a bydgoszczanie zakończyli sezon walkowerem. Mecz bez walki oddała Zawiszy Pogoń Mogilno. Działacze tego klubu nie byli organizacyjnie przygotowani do przyjęcia zespołu trenera Piotra Tworka i ich kibiców.

- Kiedy wszyscy myślą o Euro, my już się przygotowujemy do barażów - mówi Tworek. W niedzielę przed południem cały zespół Zawiszy był na treningu. - Wszyscy obecni. Była pierwsza wstępna odprawa. We wtorek mamy mecz finału Pucharu Polski z Victorią Koronowo. Następnego dnia odnowa i basen. Trening w czwartek, a w piątek już może czeka nas wyjazd na pierwszy mecz barażowy, o ile losowanie wskaże, że zaczniemy ten pojedynek na boisku przeciwnika. Zresztą nawet, jeśli zaczniemy u siebie, także planuję wyjazd poza Bydgoszcz, żeby odizolować zawodników i w spokoju się przygotować - wyjaśnia Tworek.

Terminy barażowych spotkań PZPN wyznaczył na 14 i 18 czerwca. - Oczywiście, że już myślę o nich. Zbieramy informacje o każdym z potencjalnych przeciwników. Sam oglądałem, jak gra Zatoka Puck - mówi szkoleniowiec Zawiszy.

O jakim rywalu pan marzy? - pytamy

- Chciałbym wylosować zespół, który traktuje start w barażach jako konieczność i nie ma albo nie może mieć, z różnych względów, drugoligowych ambicji, dla którego wygrana mogłaby stać kłopotem. I z drugiej strony na pewno trudnym rywalem będzie drużyna marząca o awansie, jak choćby Pogoń czy Tychy. Wtedy czeka nas ciężka przeprawa. Sam marzę, żeby zgarnąć w tym sezonie wszystko, łącznie z Pucharem Polski i zwycięstwem w barażu - mówi Tworek.

Chemik w III lidze

Dwie inne bydgoskie drużyny, które grały w IV lidze: Chemik/Budstol i Gwiazda już zakończyły sezon. Chemicy zajęli wysokie trzecie miejsce i znajdą się w zreorganizowanej III lidze (cztery grupy w kraju).

- Sezon trzeba ocenić pozytywnie. Zakładaliśmy awans do III ligi i cel osiągnęliśmy. Długo zresztą prowadziliśmy, ale do zwycięstwa zabrakło kilku spraw i nie zawsze to były czynniki sprawy. Jestem zadowolony z postępów moich piłkarzy. Adrian Raszka i Jacek Szpejna udowodnili swoją klasę jako obrońcy. Łukasz Walda był pewnym punktem defensywy. Daleko zajdzie Dawid Jasiński, jeśli nadal będzie miał taki zapał do pracy.Robert Kawałek zaliczył wiele asyst. Powinien dołożyć jeszcze kilka goli. Musi poprawić skuteczność. W końcówce pokazał się Remigiusz Zieliński - chwali swoich piłkarzy trener Chemika/Budstolu Piotr Gruszka. Właśnie Zieliński zdobył dla bydgoszczan dwa ostatnie gole w tym sezonie, w sobotnim meczu z Unią Solec Kuj.

Jaka będzie przyszłość tej utalentowanej drużyny? - pytamy Gruszkę.

- Sytuacja finansowa nie jest obecnie najlepsza. Nie ma jednak żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o start zespołu w III lidze - odpowiada. Rozpocznie się budowa.

W ciągu dwóch-trzech tygodni rozstrzygnie się też, czy Gruszka pozostanie trenerem Chemika. - Na razie chciałbym trochę wypocząć. Jadę na Euro na mecz Polska - Chorwacja, a potem na krótki urlop - zapowiada Gruszka.

Zwycięstwem zakończyła także sezon Gwiazda, która strzeliła aż 4 gole Sadownikowi. Beniaminek zagra od jesieni ponownie w IV lidze. To będzie jednak już na pewno inny zespół z wieloma nowymi, młodymi zawodnikami.

Gwiazda Bydgoszcz - Sadownik Waganiec 4:0 (2:0)

Bramki : 1:0 Bruski (16.), 2:0 Sawicki (38.), 3:0 Paczkowski (62.), 4:0 Paczkowski (90.)

Gwiazda: Koczorowski- Stoppel, Gabruś, Guzman, Błaszkiewicz (54. Wrzos), Kuszyński (46. Stolarski), Przybysz (59. Paczkowski), Siedlecki- Kanik, Bruski (59. Orłowski)

Chemik/Budstol - Unia Solec Kuj. 2:1 (1:0)

Bramki dla Chemika : R. Zieliński (12., 72.)

Chemik/Budstol: Retlewski- Kaszyński, Walda, Raszka, Filarski, Wolski Kroszel, Korecki (61. Timm), Spychała (53. Michaliszyn)- Bilski (75. Bajor), Zieliński

Pozostałe wyniki:

Włocławia - LTP Lubanie 0:0, Legia Chełmża - Olimpia Grudziądz 1:4, Sparta Brodnica - Notecianka Pakość 1:1, Kujawiak Kowal - Goplania Inowrocław 0:9, Mień Lipno - Lech Rypin 1:3

Końcowa tabela IV ligi

1. Zawisza 30 71 76-13

3. Chemik/Budstol 30 62 53-18

9. Gwiazda 30 42 52-43

Zawisza zagra w barażu o II ligę, zespoły z miejsc 2.-6. awansowały do nowej III ligi