Memoriał Wagnera bez zapowiadanych dolarów

50 tys. dolarów mieli otrzymać zwycięzcy eliminacyjnego turnieju do przyszłorocznych mistrzostw Europy i zarazem Memoriału Huberta Wagnera. Zapowiadanych pieniędzy jednak nie będzie

Jeżeli 50 tys. dolarów nie trafi do żadnej z reprezentacji narodowych, to na co zostaną wydane? - Zostaną w kasie Fundacji Wagnera - odpowiada Jerzy Mróz, organizator memoriału. - W przyszłym roku przecież też zorganizujemy turniej, dlatego pieniądze przejdą na konto tych zawodów. Powiem więcej, stawka na pewno wzrośnie i być może dzięki temu podniesie się ranga imprezy. O większe pieniądze z pewnością będą chciały powalczyć czołowe drużyny z całego świata.

Podopieczni Raula Lozano od poniedziałku przygotowują się w Olsztynie do jednego z turniejów eliminacyjnych do mistrzostw Starego Kontynentu. Rywalizacja, która w piątek rozpocznie się w Uranii, będzie także szóstą edycją Memoriału Huberta Wagnera.

Co prawda w ubiegłych latach na Warmię i Mazury przyjeżdżały znane reprezentacje z całego świata, ale o punkty walczyły jedynie towarzysko, a reguły zawodów ustalali organizatorzy z Fundacji Wagnera. W tym roku od samego początku podkreślali, że dodatkową nagrodą dla zwycięzców turnieju w Olsztynie będzie, bagatela, 50 tys. dolarów. O pieniądze miały walczyć reprezentacje Polski, Węgier, Estonii oraz Czarnogóry, które w dwóch turniejach (tydzień później rewanżowy odbędzie się w Talinie) staną do rywalizacji o udział w mistrzostwach Europy w 2009 roku w Turcji. To właśnie tam nasi siatkarze chcą zrehabilitować się kibicom za nieudane występy z poprzednich mistrzostw. Przypomnijmy, w Moskwie aktualni wicemistrzowie świata zajęli dopiero 11. miejsce.

Jak się okazało w ostatnich dniach, najlepsza drużyna VI Memoriału Wagnera nie otrzyma zapowiadanych 50 tys. dolarów, bo przekazywanie kwot pieniężnych dla zwycięzców zabraniają przepisy CEV [Europejskiej Federacji Siatkówki -red.].

- Rywalizacja w Olsztynie to przede wszystkim turniej eliminacyjny i tego należy się trzymać - mówi Wojciech Czajka z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Dopiero w drugim członie nosi nazwę VI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Musimy podporządkować się do wszelkich decyzji władz europejskiej federacji, a jedną z nich jest brak jakichkolwiek nagród pieniężnych w tego typu zawodach. Nie dlatego, że ktoś zazdrości wysokości przeznaczonej kwoty, ale wszystkie drużyny biorące udział w kwalifikacjach traktowane są w jednakowy sposób. Próbowaliśmy jeszcze przekonać przedstawicieli CEV do tego pomysłu, ale kilka dni temu otrzymaliśmy odmowę. Jasno i wyraźnie dano nam do zrozumienia, że nagrodą w tej imprezie jest awans do mistrzostw Europy.

Biało-czerwoni pierwszy mecz w eliminacjach zagrają już w piątek w Uranii - ich rywalem będzie Czarnogóra. W sobotę zmierzą się z Estonią, natomiast dzień później z Węgrami. Wszystkie pojedynki podopiecznych Raula Lozano rozpoczną się o godz. 17.