Biegaj jak Skandynaw

Sławne osoby pobiegną z kagankiem sportowej oświaty w ramach sztafety "Polska Biega", która ma promować aktywny tryb życia. W Krakowie zobaczymy m.in. Przemysława Babiarza czy Piotra Pacewicza zastępcę redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Sztafeta poprzedzająca akcję "Polska Biega" wyruszy 14 maja z Warszawy. Składają się na nią cztery równoległe biegi. Znane osoby ze świata mediów, kultury i sportu podążą w czterech kierunkach: do Krakowa, a także Poznania, Gdyni i Białegostoku. - Widzę to jako taką eksplozję biegania z centrum na wszystkie strony świata, czyli całą Polskę. Dla mnie to taki mały obóz przetrwania, choć w sztafecie człowiek bardzo się nie zmęczy. Na głowę przypadnie kilkanaście kilometrów - mówi Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP, który pobiegnie ze sztafetą pod Wawel.

W "krakowskiej" sztafecie wezmą też udział m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki i Czesław Fluder, rzecznik prasowy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.

Dla Fludera długie dystanse do pestka. Biegał w takich miastach jak Boston, Los Angeles, Nowy Jork, Londyn, Wiedeń i Tel-Aviv. - Najpiękniejsze wspomnienie związane jest z Nowym Jorkiem. Tam publika dopingowała nas przez pięć kolejnych dzielnic. Trzeba zrobić wszystko, żeby Polacy umieli cieszyć się bieganiem - mówi rzecznik TZN.

Babiarz przekonuje, że Polacy biegają dużo, ale wciąż daleko im do Skandynawów. - Powoli do nich równamy. W tamtejszych miastach i miasteczkach nie ma godziny, w której nie mija się kogoś biegnącego. Może Polacy mają inne sposoby na nudę? - zastanawia się dziennikarz.

Głównie dlatego na tydzień przed startem akcji "Polska Biega" wystartuje sztafeta. Cele są jasne. - Jesteśmy swoistymi wybrańcami, którzy mają promować bieganie nad Wisłą. To świetna okazja, by pokazać Polakom, jak ważne są sport i zdrowy styl życia. Poza tym bieganie zmienia ludzi, co obrazuje przypadek mojego kolegi, który dzięki uprawianiu sportu uciekł narkotykowemu nałogowi - przekonuje Fluder.

Ludzie chcą się zmieniać poprzez bieganie, o czym świadczą wyniki akcji "Polska Biega", która w weekend 17-18 maja wystartuje w 352 miejscowościach, w tym w 21 małopolskich.

Małopolska biega

16 maja: Trzyciąż (godz. 12)

17 maja: Brzeszcze, Libiąż, Nowy Targ, Klucze, Lanckorona, Kraków (wszystkie o godz. 10), Młynne (10.30), Bytomsko, Myślenice, Wieliczka (wszystkie o 12), Dąbrowa Tarnowska, Szymbark, Dobra (wszystkie o 14), Mszana Dolna (15), Łabowa (17).

18 maja: Sucha Beskidzka (6.30), Racławice (10), Olkusz (11), Kojszówka (13.30), Ryglice (14).

Numer we wtorek

W najbliższy wtorek, 13 maja, do ogólnopolskiego wydania "Gazety" dołączamy numer startowy "Polska Biega". Możecie na nim wpisać flamastrem swoje imię, nazwisko, sportowy pseudonim, numer, jaki nadadzą wam organizatorzy biegu, a najmłodsi mogą narysować np. kwiatek albo słońce. Przypnijcie go sobie do biegowego ubrania przed startem w ramach Polska Biega 2008. Niby zwykły gadżet, ale od razu człowiek czuje się dumny z tego, że uczestniczy w sportowym przedsięwzięciu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.