Małe województwo, mało medali

24 medale, w tym dziewięć złotych, to dorobek opolskich sportowców w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych, która odbyła się w województwie dolnośląskim.

Co prawda w porównaniu z najlepszymi województwem śląskim (104 krążki, w tym 35 złotych) liczba medali nie imponuje, ale 11. miejsce w klasyfikacji generalnej (za Opolszczyzną zostały sklasyfikowane woj.: świętokrzyskie, podkarpackie, łódzkie, lubuskie i podlaskie) jest lepsze niż przed rokiem, kiedy olimpiada odbywała się u nas. Zdecydowanie gorzej sytuacja naszego sportu młodzieżowego przedstawia się w klasyfikacji punktowej, w której woj. opolskie wyprzedziło tylko podlaskie i świętokrzyskie. Niejako na pocieszenie pozostaje fakt, że Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne zajęło wysoką, siódmą pozycję wśród wszystkich klubów startujących w olimpiadzie. To właśnie nyscy gimnastycy najwięcej, bo aż dziesięciokrotnie, stawali na podium (dwa złote, pięć srebrnych i trzy brązowe medale), a gdyby nie ich dorobek punktowy (100,5 z 265 pkt całego regionu) Opolszczyzna zajęłaby ostatnią pozycję w tej klasyfikacji.

Medale dla NTG działającego przy Zespole Szkół Sportowych w Nysie zdobyli: w klasie II: Kamil Zoń (srebrny medal w wieloboju gimnastycznym, złoty medal w finale ćwiczeń na drążku), Jakub Zawadzki (srebrny medal na poręczach, brązowy medal na koniu z łękami), Konrad Maj (brązowy medal w skoku), w klasie III: Patryk Pyrz (srebrny medal w wieloboju gimnastycznym, srebrny medal na kółkach), Szymon Górecki (złoty medal w ćwiczeniach na drążku, srebrny na kółkach), Paula Kwiczala (brązowy medal w skoku).

Poza gimnastykami NTG medale zdobywali także także badmintoniści, taekwondziści, ciężarowcy, dżudoczka, zapaśnik oraz tenisiści stołowi.

Ci ostatni sprawili najmilszą niespodziankę, a prawdziwym multimedalistą okazał się reprezentant Wojtpolu Korfantów Jędrzej Małolepszy, który czterokrotnie stawał na podium. W grze singlowej był drugi, w deblu z Radosławem Bortnowskim (Pełcz Górki Noteckie) pierwszy, w mikście z Katarzyną Slifirczyk (Bronowianka Kraków) także pierwszy, a z klubowymi kolegami Kacprem Malinowskim i Wojciechem Sztangierem trzeci w turnieju drużynowym.

Cztery medale mają na koncie także nasi badmintoniści. Przemysław Urban (UKS 15 Kędzierzyn-Koźle) zdobył srebro w singlu i brąz w deblu, a dwa brązowe krążki zdobyła Justyna Pasternak, która była trzecia w singlu i w parze z Katarzyną Macedońską (obie Technik Głubczyce) w deblu.

Po dwa medale zdobyli taekwondzistki i ciężarowcy. Na najwyższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki Opolskiego Klubu Taekwondo Aleksandra Herman i Karolina Vanderzwaah. Z opolskich sztangistów najlepiej zaprezentował się Dominik Pol z MOS-u Opole, który zdeklasował rywali w kategorii 50 kg. Pol do pierwszych prób wychodził dopiero, kiedy pozostali zawodnicy już zakończyli starty i choć zaliczył tylko trzy podejścia (dwa w rwaniu i jedno w podrzucie), aż o 21 kilogramów wyprzedził drugiego na podium Patryka Szczepaniaka. Nieźle zaprezentowała się także dwójka zawodników Budowlanych Opole: Paweł Koszałka był drugi w kategorii 85 kg, a Łukasz Trafny piąty w 94 kg. Złote medale zdobyli także dżudoczka AZS-u Opole Justyna Karpała (kategoria 52 kg) oraz zapaśnik Orła Namysłów Patryk Dworczyk (kategoria 46 kg).