Poznańska "Trzynastka" już na dobre z Lechem

Być może już za kilka lat w Lechu Poznań znów będą grać piłkarze ze słynnej w całym kraju Szkoły Podstawowej nr 13. Współpraca szkoły z Lechem wkrótce nabierze bowiem tempa.

Szkoła Podstawowa nr 13 słynęła przed laty ze znakomitego systemu szkolenia młodzieży. To tu kariery piłkarskie zaczynali choćby Bartosz Bosacki, Arkadiusz Głowacki, Artur Wichniarek, Grzegorz Rasiak, Paweł Wojtala czy Jakub Wilk. - Gdybyśmy tak zliczyli wszystkich naszych piłkarzy, to powstałby niezły pierwszoligowy zespół - mówi dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 Zbigniew Burkietowicz. Właśnie w skład ZSMS wchodzi Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Gimnazjum nr 3. Burkietowicz jest dyrektorem "Trzynastki" od ponad 17 lat. Niedługo później zerwana została współpraca szkoły z Lechem, a do życia powołano UKS Trzynastka. Dopiero rok temu szkoła podpisała z KKS Lech porozumienie o wspólnym prowadzeniu klas sportowych o profilu piłkarskim. To oznacza, że uczniowie z tych klas grają już jako Lech "Trzynastka" Poznań. - Konkurencja wśród szkół jest coraz większa, niektóre szkoły potworzyły klasy w jednym, dwóch nowych rocznikach - tłumaczy Burkietowicz. - My chcemy skorzystać na renomie Lecha, może dzięki temu uda nam się uzyskać większe dofinansowanie na szkolenie młodzieży - nie ukrywa.

W jaki sposób skorzysta na tym Lech? - Wiadomo, że przy Bułgarskiej jest mało boisk treningowych, my za to będziemy mieli profesjonalne obiekty piłkarskie - przyznaje dyrektor ZSMS nr 2. I dodaje, że już na ostatnich naborach widać było większe zainteresowanie wśród dzieci. Główny nabór do nowych klas już się bowiem zakończył. - Jak poprzednio mieliśmy 25-30 osób na naborze, to byliśmy szczęśliwi. Teraz chętnych do dwóch klas gimnazjalnych było aż 80 - przyznaje Burkietowicz. Po kilka miejsc pozostało za to w przyszłej klasie pierwszej szkoły podstawowej (roczniki 2000) i w klasie czwartej (roczniki 1997). Dla chętnych odbędzie się nabór uzupełniający - w Szkole Podstawowej nr 13 (wejście od al. Niepodległości 132) 13 maja o godz. 16 (dla chłopców z rocznika 2000) oraz 13 maja o godz. 17 (dla chłopców z rocznika 1997).

O jakich profesjonalnych obiektach mówi dyrektor Burkietowicz? Prawdopodobnie już w czerwcu ZSMS będzie miał własną, najnowocześniejszą w Poznaniu bazę piłkarską do szkolenia młodzieży. Dzięki współpracy władz miasta, samej szkoły i Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej do użytku zostanie oddany cały kompleks boisk. - Będziemy mieć nowoczesne, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną trawą czwartej generacji, taką o długości 6,5 cm, i oświetleniem. Obok zaś stanie trybuna na 400 miejsc. Do tego mniejsze boisko 20 na 40 m, boisko z bandami 13 na 24 m, boisko do siatkonogi lub siatkówki plażowej oraz plac do treningu bramkarskiego. Wszystko ze sztuczną trawą - zachwala dyrektor "Trzynastki".

Na dodatek szkoła dysponuje krytym boiskiem ze sztuczną trawą trzeciej generacji. - Jeszcze marzy mi się hala sportowa. Już mi powiedziano, że jak szkoła będzie ją miała, to mogę przejść na emeryturę - śmieje się dyrektor Burkietowicz.