Zagłębie Sosnowiec ma najmłodszego trenera w ekstraklasie

Andrzeja Orzeszka zastąpił niespełna 30-letni Piotr Pierścionek, wychowanek sosnowieckiego klubu.

To już czwarty trener Zagłębia w trwających właśnie rozgrywkach. Krzysztof Szatan, właściciel Zagłębia, chciał postawić na Pierścionka już zimą - "Gazeta" pisała o tym jako pierwsza. Ostatecznie wybór padł wtedy na Orzeszka. - Nie byłem zawiedziony. Cierpliwie czekałem na swoją szansę. Całe życie podporządkowałem temu, by poprowadzić zespół w ekstraklasie. Teraz moje marzenie się spełnia - uśmiecha się młody szkoleniowiec, który przestał zawodowo grać w piłkę z powodu poważnej kontuzji.

Pierścionek ma uprawnienia trenera II klasy, w czerwcu ma mieć już klasę I, a potem zamierza powalczyć o licencję UEFA Pro, niezbędną, by samodzielnie prowadzić zespół w Orange Ekstraklasie. Do końca sezonu licencję dla Pierścionka ma zapewnić Orzeszek. - Jeszcze nie podjąłem takiej decyzji - zaznaczył przed południem Orzeszek. Około godz. 15 prezes Paweł Hytry zapewnił jednak, że tak się stanie. Więcej, Orzeszek i jego asystent Michał Juda mają teraz odpowiadać za wyniki drużyny Młodej Ekstraklasy, dotychczasowego zespołu Pierścionka. - Mamy dla trenera Orzeszka jeszcze jedno zadanie [prawdopodobnie skauta - przyp. red.], ale na razie jeszcze nie mam pewności, czy się zgodzi - tłumaczy Hytry.

Nowy trener ma pracować w Sosnowcu przynajmniej do końca sezonu. - Ma spokój na... trzy, cztery dni - żartował Szatan.

Pierścionek wzdychał, że wtorkowy dzień to było istne szaleństwo. - Dla mnie to wielka nobilitacja. Zagłębie to przecież rzesze oddanych kibiców, wielu wspaniałych piłkarzy, lata tradycji. Jesteśmy na samym dole, ale przecież jak się odbijać, to najlepiej od dna - mówi. Młody trener podkreśla, że nie skreśla żadnego z piłkarzy. Do kadry wraca Rafał Berliński, który po krytyce trenera Orzeszka trenował indywidualnie. Kapitan Zagłębia podobno sam wyznaczył sobie karę, nieoficjalnie mówi się o kwocie 5 tys. zł.

- Będę budował nowy zespół, ale nie mogę wszystkiego postawić na głowie i grać tylko młodymi. Chociaż dla nich najbliższe tygodnie będą najważniejsze. Dostaną niepowtarzalną szansę, by oswoić się ze stresem i presją, która towarzyszy grze na najwyższym poziomie - tłumaczy Pierścionek.

Nowy trener nie zamierza już dziś rezygnować z piłkarzy, którzy latem na pewno pożegnają się z zespołem. - Cel długofalowy to jedno, a zwycięstwa w kolejnych meczach to drugie. Miernikiem przydatności zawodników będą treningi. Oczekuję zaangażowania na poziomie 120 proc. Każdemu dam jedną szansę, by ewentualnie naprawił swój błąd, drugiej już nie będzie - mówi Pierścionek.

Zaznacza jednocześnie, że jest odporny na sugestie działaczy i kibiców. - Jestem autokratą. Podejmuję decyzje i biorę za nie odpowiedzialność. Wymagam dużo. Na początek chcę poprawić grę w obronie. Na jej wynik musi zapracować cały zespół. W ataku będę się kierował zasadą "dwa razy cierpliwość". Najpierw w odbiorze, a potem w budowaniu akcji - wyjaśnia.

Pierścionek nie obawia się, że jego młody wiek utrudni mu pracę z doświadczonymi piłkarzami. - Ja szanuję piłkarzy niezależnie od wieku i tak powinno to działać także w drugą stronę. Martwi mnie, że jeszcze nie przepracowałem nawet jednego dnia, a już niektórzy mnie krytykują. Litości, dajcie popracować, a potem oceniajcie - apeluje trener, który jest też nauczycielem WF-u w jaworznickim gimnazjum. W środę o godz. 14 Pierścionek poprowadzi jeszcze zespół Młodej Ekstraklasy w meczu z Wisłą Kraków (stadion Czarnych Sosnowiec). - To będzie próba generalna przed sobotnim meczem z Groclinem. Musimy przećwiczyć pewne schematy - tłumaczy. W tym spotkaniu na boisko po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją kolana ma wrócić Arkadiusz Kłoda.

Piotr Pierścionek

Wiek: 30 lat

Kluby

Kariera piłkarza: Zagłębie, Korona Kielce, Hutnik Warszawa, Ruch Radzionków, Unia Strzemieszyce, Ruch Chorzów, Strumyk Zarzecze (Pierścionek nie wyklucza, że nadal będzie grał w A-klasie).

Kariera trenerska: Zapora Przeczyce, Czarni Sosnowiec, Górnik Jaworzno, Unia Ząbkowice, Górnik J., Zagłębie ME.