OKS 1945 rozpoczyna bitwa o II ligę

Miłośnicy piłki nożnej zacierają już ręce - w sobotę rozpoczynają się zmagania w rundzie rewanżowej trzecioligowych rozgrywek. Zawodnicy OKS 1945 Olsztyn zagrają na wyjeździe ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki

Drugie miejsce beniaminka po rundzie jesiennej zrobiło wrażenie nawet na najbardziej wybrednych kibicach piłki nożnej ze stolicy Warmii i Mazur. To jednak dopiero połowa drogi do sukcesu, jakim jest awans do nowo utworzonej drugiej ligi, który przed sezonem założyły sobie władze klubu. Nie będzie to proste zadanie, bo podobny cel wyznaczyło sobie wiele innych drużyn. Różnice punktowe bądź co bądź nie są duże, a przecież runda wiosenna jest znacznie trudniejsza od poprzedniej.

Przypomnijmy, zwycięzca grupy I zapewni sobie awans do I ligi, natomiast zespoły z miejsc 2.-4. zagrają w przyszłym sezonie w II lidze (podzielona będzie na dwie grupy: wschód i zachód). Szansę na występy na tym szczeblu mają jeszcze drużyny z pozycji 5.-8., ale wszystko uzależnione będzie od liczby spadkowiczów z naszego makroregionu do tej klasy.

W zimowej przerwie w OKS 1945 obyło się bez spektakularnych transferów, po długich oczekiwaniach nie udało się ściągnąć olsztynianina Marcina Wincela, mającego na koncie występy w pierwszej i drugiej lidze. W jego miejsce przyszedł Mariusz Mikłowski, zawodnik o podobnych walorach jak Wincel, który może grać na środku obrony lub jako defensywny pomocnik. W przeszłości grał na zapleczu ekstraklasy w barwach MKS Mława oraz był w kadrze pierwszoligowej Polonii Warszawa. Nowym zawodnikiem w OKS jest także Maciej Szostek - rundę jesienną spędził w Drwęcy NML. Pod wielkim znakiem zapytania stoi natomiast dyspozycja Marcina Łukaszewskiego i Pawła Szypulskiego, którzy byli najskuteczniejszymi piłkarzami w swoich zespołach z ligi okręgowej. To jednak wcale nie oznacza, że są na straconej pozycji, podobnie jak dwaj juniorzy - Jakub Prusik i Mateusz Różowicz.

Najważniejsze, że sztab szkoleniowy utrzymał trzon zespołu z rundy jesiennej, a działacze w dalszym ciągu konsekwentnie prowadzą politykę sprowadzania do Olsztyna zdolniejszych zawodników z całego regionu. Spoza województwa warmińsko-mazurskiego jest jedynie Mikłowski.

Apetyty kibiców na zwycięstwa w lidze wzrosły po sparingach OKS 1945 z wyżej notowanymi rywalami (Jagiellonią Białystok, Arką Gdynia, Polonią Warszawa, Lechią Gdańsk), w których nasi piłkarze spisali się bardzo dobrze. Niestety olsztyńskim fanom po raz kolejny w zimowej przerwie nie dane było oglądać piłkarzy w kontrolnych meczach, bo wszystkie spotkania z braku pełnowymiarowego boiska w stolicy Warmii i Mazur rozgrywane były na wyjazdach.

- Testowałem kilku piłkarzy, którzy mieli zasilić nasz zespół, ale z różnych powodów do nas nie trafili - mówi Andrzej Nakielski. - Jeżeli nie zapewnimy sobie awansu, to będzie dla nas porażka. Najgroźniejsi rywale wzmocnili się przynajmniej jednym zawodnikiem ze szczebla centralnego, ale ja też nie narzekam. Wiem, że w trakcie rundy przyjdą trudniejsze momenty i chciałbym, żeby było ich jak najmniej.

Na początek Świt

Sobotni mecz w Nowym Dworze odbędzie się przy sztucznym oświetleniu, co dla podopiecznych Andrzeja Nakielskiego będzie pewnego rodzaju nowością. W pojedynku na pewno nie wystąpi Dariusz Frankowski, ponieważ musi pauzować za zbyt dużą liczbę żółtych kartek. Z kolei Paweł Alancewicz w środę przechodził operację łąkotki i z gry wykluczony będzie przez ponad miesiąc. Na boisku po wielomiesięcznej kontuzji powinien pojawić się natomiast Paweł Łukasik, który z Łukaszem Suchockim doskonale uzupełniali się w ataku w rundzie jesiennej.

Najgroźniejszym zawodnikiem Świtu jest Dariusz Zjawiński - w 15 spotkaniach strzelił dziesięć bramek. W pierwszym meczu na al. Piłsudskiego ze zwycięstwa 1:0 cieszyli się gospodarze. Samobójczego gola w 24. minucie strzelił wówczas Marek Lendzion, obrońca Świtu.

Początek spotkania w Nowym Dworze Mazowieckim o godz. 17.

Skład OKS 1945 Olsztyn

bramkarze: Bartosz Grygorowicz, Grzegorz Sobiech, Łukasz Okuniewski

obrońcy: Tomasz Aziewicz, Dariusz Frankowski, Jarosław Rzeźnikiewicz, Paweł Podhorodecki, Jakub Prusik, Sebastian Spychała, Tomasz Zakierski

pomocnicy: Paweł Alancewicz, Jacek Gabrusewicz, Kamil Graczyk, Grzegorz Lech, Daniel Michałowski, Mariusz Mikłowski, Maciej Szostek

napastnicy: Łukasz Harmaciński, Paweł Łukasik, Marcin Łukaszewski, Mateusz Różowicz, Łukasz Suchocki, Paweł Szypulski

trenerzy: Andrzej Nakielski, Łukasz Kościuczuk (asystent)

przybyli: Mariusz Mikłowski (MKS Mława), Maciej Szostek (Drwęca NML), Paweł Szypulski (Orzeł Janowiec Kościelny), Marcin Łukaszewski (Błękitni Pasym), Mateusz Różowicz, Jakub Prusik (obydwaj z zespołu juniorów)

odeszli: Piotr Trzciński (Tęcza Biskupiec), Dawid Wiśniewski (Mrągowia Mrągowo), Tomasz Żakowski (Korona Ostrołęka), Marek Śnieżawski (Sokół Ostróda), Paweł Szymański (Polonia Lidzbark Warm.)

Spotkania 16. kolejki

Świt NDM - OKS 1945 Olsztyn, Stal Głowno - Sokół Aleksandrów Łódzki, Nadnarwianka Pułtusk - Dolcan Ząbki, Concordia Piotrków Tryb. - SMS Łódź, Ruch Wysokie Maz. - Wigry Suwałki, Orzeł Kolno - Warmia Grajewo, Mazowsze Grójec - Radomiak Radom (mecz w Radomiu), Drwęca NML - Olimpia Elbląg - walkower dla Olimpii

III liga

*Drwęca NML wycofała się z rozgrywek

Terminarz OKS*

15 marca - Świt NDM - OKS 1945 (0:1)

22 marca - OKS 1945 - Stal Głowno (2:0)

29 marca - Wigry Suwałki - OKS 1945 (1:1)

5/6 kwiecień - OKS 1945 - Sokół Aleksandrów Łódzki (1:1)

12/13 kwietnia - Ruch Wysokie Mazowieckie - OKS 1945 (2:3)

19/20 kwietnia - Dolcan Ząbki - OKS 1945 (1:1)

26/27 kwietnia - OKS 1945 - Radomiak Radom (1:0)

30 kwietnia - Olimpia - OKS 1945 (1:2)

3/4 maja - OKS 1945 - SMS Łódź (2:1)

10/11 maja - Orzeł Kolno - OKS 1945 (1:1)

17/18 maja - OKS 1945 - Warmia Grajewo (3:0)

24-25 maja - Concordia Piotrków Tryb. - OKS 1945 (1:0)

31 maja - OKS 1945 - Drwęca (3:0) - nie odbędzie się

7 czerwca - Mazowsze Grójec - OKS 1945 (1:3)

14 czerwca - OKS 1945 - Nadnarwianka Pułtusk (1:1)

* w nawiasach wyniki z rundy jesiennej

Bilety

trybuna kryta: 10zł (normalny), 7 zł (ulgowy)

trybuna odkryta: 7 zł

kobiety: 7 zł

karnety: od dzisiaj w siedzibie klubu do kupienia są bilety na całą rundę wiosenną. 6 biletów w cenie 5 wejściówek

Sparingi OKS*

Korona Ostrołęka - OKS 0:5 (Żurawel, Suchocki, Zakierski, Prusik, Graczyk) Granica Kętrzyn - OKS 0:10 (Łukaszewski 3, Alancewicz 2, Różowicz 2, Aziewicz, Michałowski, Suchocki) Jagiellonia Białystok - OKS 1:3 (Szypulski, Spychała, Zakierski) Polonia Warszawa - OKS 3:4 (Mielewczyk, Graczyk, Alancewicz, Łukaszewski) Lech Poznań (ME) - OKS 1:1 (Podhorodecki) Kotwica Kołobrzeg - OKS 2:2 (Różowicz, Aziewicz) Lechia Gdańsk - OKS 4:2 (Suchocki, Spychała) Pelikan Łowicz - OKS 2:0, Arka Gdynia - OKS 3:3 (Suchocki, Różowicz, Zakierski), Huragan Morąg - OKS 6:5 (Łukaszewski, Łukasik, Graczyk, Harmaciński (k), Kulpaka (s))

*od stycznia 2008 roku