Po Londynie czas na Orlean

Szablistka AZS OŚ Poznań Bogna Jóźwiak zajęła 10. miejsce w Pucharze Świata w Londynie.

Dla trzeciej zawodniczki ubiegłorocznych mistrzostw świata to przeciętne osiągnięcie. Jóźwiak pokonała młodą Hiszpankę Laię Vilę 15:4, a także Węgierkę Gabriellę Sznopek 15:14. W 1/8 finału uległa Oldze Charlan z Ukrainy 12:15. 18-letnia Ukrainka zrewanżowała się Polce za ubiegłoroczną porażkę 14:15 w Hawanie.

Bogna Jóźwiak nadal jest dziewiąta w Pucharze Świata, a to miejsce daje jej olimpijską kwalifikację. Turniej w Londynie był pierwszym z pięciu europejskich zawodów Pucharu Świata - kolejne odbędę się w Orleanie (8-9 lutego), Moskwie (16-17 lutego), Budapeszcie (23-24 lutego), Madrycie (1-2 marca) i Lamezii Terme (14-15 marca). Najważniejsze będą te we francuskim Orleanie i włoskiej Lamezii Terme, bo są klasyfikowane jako Grand Prix, a punkty w nich zdobyte liczą się podwójnie. W ubiegłym roku Jóźwiak była trzecia w takich zawodach w Budapeszcie, ale teraz są one kwalifikowane jako "zwykły" Puchar Świata.

Gorzej wypadli mężczyźni. Szabliści, którzy rywalizowali w Atenach, nie awansowali nawet do 1/16 finału. Najlepszy z Wielkopolan, Mateusz Górski z KKSz Konin był 45.

Z kolei w turnieju Pucharu Świata florecistów w La Coruni zabrakło najlepszego z Polaków Sławomira Mocka z IKS Leszno - narzekał bowiem na zdrowie. Tomasz Ciepły z AZS AWF Poznań był 29. Lepiej od niego spisali się Radosław Glonek z Sietomu-AZS Gdańsk (11. miejsce) i Marcin Zawada z AZS AWF Warszawa (12. miejsce).

Poza konkurencją byli w Hiszpanii Azjaci - w czołowej ósemce było ich aż pięciu, a cały turniej wygrał niezwykle szybki Koreańczyk Byung Chul Choi. W finale pokonał Francuza Teremce'a Jouberta 15:11.