Hokeja i igrzysk!

Mecz gwiazd hokeja sprzed lat uświetni powstanie Klubu Olimpijczyka w Nowym Targu.

Będzie to pierwsze w historii spotkanie na lodzie olimpijczyków z Podhala i Reprezentacji Polskich Olimpijczyków. Mecz rozpocznie się od symbolicznych strzałów Stefana Csoricha i Eugeniusza Stanisława Lewackiego, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz w 1948 i w Oslo cztery lata później. Głównym organizatorem jest powstały w październiku nowotarski Klub Olimpijczyka, którego prezesem jest Czesław Borowicz, trener reprezentacji podczas olimpiady w Lake Placid w 1980 roku.

Zdaniem Wiesława Jobczyka, byłego napastnika reprezentacji, nie będzie to jedynie towarzyskie spotkanie. - Nie zabraknie walki i emocji, bo na lodzie znów poczujemy się jak hokeiści. Z niektórymi kolegami wiele lat się nie widziałem, więc rozprostujemy kości - twierdzi olimpijczyk z Innsbrucka, Lake Placid i Sarajewa. - Każdy z nas pewnie ćwiczył. Sam wyszedłem kilka razy na lód. Jeżdżę jak dawniej, no, może trochę wolniej.

Najstarszym zawodnikiem będzie 69-letni Andrzej Fąfara. Ponadto przyjazd do Nowego Targu potwierdzili m.in.: Paweł Łukaszka (obecnie ksiądz), Gabriel Samolej, Józef Słowakiewicz, Leszek Tokarz, Robert Szopiński, Walery Kosyl, Marek Cholewa, Janusz Adamiec, Andrzej Zabawa i Janusz Hajnos.

- Będzie różnica wiekowa, ale przecież hokeja się nie zapomina. Goli nie deklaruję, ale będę przygotowany - mówi Roman Steblecki, wychowanek Cracovii. Podczas igrzysk w Calgary w 1988 roku strzelił bramkę Francji, ale u Jarosława Morawieckiego wykryto środki dopingujące. Polskę ukarano walkowerem. - Drużyna nam się rozsypała, ale najpiękniejsze wydarzenie sportowe przetrwało w pamięci. Warto przypomnieć o nim młodym - dodaje Steblecki.

- Powspominamy sobie kolejne igrzyska olimpijskie, ale nie pod względem sukcesów, tylko raczej żartów. Zebrała nam się wtedy wesoła ekipa - twierdzi Jobczyk, który w reprezentacji był przez 11 lat. - Po olimpiadzie w Innsbrucku postawiliśmy kolegę na wadze. Okazało się, że przytył siedem kilogramów. Sytuacja w Polsce była, jaka była, a na turnieju dawali jedzenie za darmo. On był tak łapczywy, że cały czas jadł. Będzie co wspominać.

Mecz rozpocznie się w niedzielę o 18.30 w Hali Lodowej w Nowym Targu. Transmisję przeprowadzą TVP Info oraz TVP Sport.