SIDEn: triumf nad automatami

Zwycięstwo smakuje najlepiej, gdy decyduje o nim ostatnia akcja w ostatniej sekundzie spotkania. Tak było w II-ligowym derbowym pojedynku torunian i drużyny Bonduelle Gniewkowo.

2 sekundy do końca spotkania. Remis 78:78. Rzut jednego z torunian jest niecelny, ale najwyżej skacze skrzydłowy SIDEn Michał Kondraciuk. Długą ręką ledwo dotyka piłki kierując ją w stronę obręczy. Chwila niepewności. Piłka toczy się po obręczy - nie wiadomo, czy wpadnie. Jest już po zakończeniu regulaminowego czasu gry. Aż w końcu piłka wpada do środka. Torunianie zyskują dwa punkty, wygrywają mecz i w szalonym tańcu cieszą się na środku parkietu ze zwycięstwa. A rywale ze zdumieniem i niedowierzaniem kiwają głowami.

Kilkadziesiąt sekund przed emocjonującą końcówką to oni byli w euforii. Torunianie wygrywali przez całe spotkanie dzięki bardzo dobrej obronie. Zespół z Gniewkowa często nie miał nawet miejsca, by oddać rzut w stronę kosza. Ale w drugiej połowie goście powoli odrabiali straty, a w ostatnich minutach trafiali niczym automaty. Dwa razy z dystansu celnie rzucił były gracz SIDEn Tomasz Tlałka - nie przeszkadzały mu wyciągnięte ręce rywali, zasłonięty kosz. Na dziesięć sekund przed końcem było 80:77 dla torunian. Piłkę mieli koszykarze Bonduelle. Doświadczony Artur Gliszczyński sprytnym zwodem oszukał pilnującego go Michała Bagazińskiego i został sfaulowany przy rzucie za trzy punkty. Trafił wszystkie osobite i doprowadził do remisu. Wtedy duża grupa kibiców z Gniewkowa świętowała. Dziesięć sekund później nie mogła uwierzyć w skuteczną dobitkę Kondraciuka.

Najlepszym graczem torunian był niemal bezbłędny Tomasz Lipiński (20 punktów, 2/3 za 1, 2/2 za 2, 4/5 za 3 i 9 zbiórek). Bardzo ważne akcje pod koszami kończył Wojciech Pietrzak (5/6 za 1, 1/2 za 2, 4 zbiórki).

Torunianie zajmują trzecie miejsce w tabeli - dwa punkty więcej ma teraz ŁKS, a jeden zespół z Gniewkowa. Dzięki zwycięstwu SIDEn nadal ma bardzo duże szanse na zajęcie wysokiego miejsca przed fazą play-off i walką o awans do I ligi.

Wynik meczu

SIDEn - Bonduelle 80:78

Kwarty: 24:15, 22:19, 14:18, 20:26

SIDEn: Lipiński 18 (3), Kondraciuk 15, Fedder 12 (3), Wójcik 9 (1), Beciński 4 oraz Pietrzak 9, Murowicki 6, Sadowski 3, Bagaziński 1, Bierwagen 0