Lech zagra z Barceloną

Rewanż za słynny pucharowy mecz Lech - FC Barcelona z 1988 r. wezmą jutro... dziewięciolatki. ?Kolejorz? podejmuje FC Barcelonę w turnieju Lech Cup

Na turniej Lech Cup do Poznania przyjechało 16 zespołów, w tym tak uznane firmy jak FC Barcelona, Sparta Praga, Everton Liverpool czy Sporting Lizbona. W ściągnięciu tej ostatniej ekipy pomagał były piłkarz Lecha i Sportingu Andrzej Juskowiak, który wczoraj wcielił się w rolę... tłumacza z portugalskiego.

Goście z Barcelony i Lizbony wczoraj na konferencji prasowej narzekali na chłód i opowiadali jak w ich klubach szkoli się dzieci. - Nasza akademia piłkarska zbiera najlepszych piłkarsko pięciolatków, wcześniej wyszukując ich w całej Portugalii. Do każdego rocznika zgłasza się ok. tysiąca chłopców, a przyjmujemy ich zaledwie 26 - mówił dyrektor akademii Sportingu Hugo Barbosa. W Barcelonie pierwszy nabór organizuje się dla sześciolatków. - Ogłaszamy go w internecie. Odzew jest ogromny, i to z całego świata. Najlepsi trafiają do szkółki, a przy wyborze kierujemy się nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale też wynikami w nauce i tym, jak kandydat na piłkarza zachowuje się wobec rówieśników - tłumaczył Josep Gombau Balague, dyrektor techniczny FC Barcelona Escola. - Taką drogę przeszli m.in. Lionel Messi, bramkarz Victor Valdez czy Bojan Krkić, który strzela już gole dla Barcy w Lidze Mistrzów - dodał menedżer młodej Barcelony Miguel Puig. Na turniej do Poznania przywiózł on swoich najbardziej utalentowanych wychowanków w tym roczniku.

Słowa Katalończyków i Portugalczyków potwierdzał Juskowiak: - Wiem, jak ważna w Sportingu jest nie tylko gra w piłkę, ale też nauka. Tym, którzy mają problemy w szkole, klub zapewnia korepetycje po treningach.

Polskie kluby od FC Barcelony dzieli przepaść. - I to zwłaszcza jeśli chodzi o bazę treningową. Tam dziesięć boisk z różnymi nawierzchniami jest przygotowanych tylko na potrzeby rezerw Barcy. Każda grupa młodzieżowa ma swojego fizjoterapeutę - mówi organizator Lech Cup Włodzimierz Majdowski. - A w Sportingu jeden trener przypada na 12 zawodników. U nas - na 30 - dodał Juskowiak.

W Lechu podkreślają, że taki turniej jak Lech Cup to okazja do wymiany doświadczeń. - Pewnych ograniczeń wynikających z braku pieniędzy nie przeskoczymy, ale przynajmniej jest szansa że nauczymy się tego, jak pracować z dziećmi i młodzieżą - mówi Majdowski.

W turnieju Lech Cup wystąpi 16 zespołów podzielonych na dwie grupy, w których zespoły zagrają każdy z każdym. Do półfinałów awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, pozostałe rozegrają mecze decydujące o dalszych miejscach w turnieju. Najciekawiej zapowiadają się niedzielne mecze w grupie B - o godz. 10.29 dojdzie do meczu pierwszej drużyny Lecha z Legią Warszawa, a o godz. 12.45 w ostatnim meczu grupowym młody "Kolejorz" będzie podejmował słynną FC Barcelonę. Dziewięciolatkowie z obu zespołów poczują zapewne atmosferę podobną do tej, którą ich ojcowie i dziadkowie stworzyli niespełna 20 lat temu podczas meczu obu zespołów w Pucharze Zdobywców Pucharów. Wówczas "Kolejorz" przegrał dwumecz po rzutach karnych, a wspierało go niemal 40 tys. widzów. Aż tylu do Areny się nie zmieści, ale i tak będzie głośno - o godz. 12.30 ma się rozpocząć... trening dopingu kibiców poznańskiego Lecha.

Wstęp na wszystkie mecze turnieju jest wolny.

Program turnieju

Sobota

8.25 - prezentacja zespołów grupy A (Lech II Poznań, Warta Poznań, Salos Szczecin, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, Sporting Lizbona, Tennis Borussia Berlin, Slavia Praga)

8.40 - rozpoczęcie rozgrywek grupy A (20 meczów)

14.30 - prezentacja zawodników grupy B (Lech I Poznań, Poznańska 13, Zagłębie Lubin, Korona Kielce, Legia Warszawa, FC Barcelona, Everton FC, Broendby Kopenhaga)

14.45 - rozpoczęcie rozgrywek grupy B (20 meczów)

19.45 - zakończenie pierwszego dnia rozgrywek

Niedziela

8.45 mecze grupowe - dokończenie rozgrywek grupowych (16 meczów)

13.05 mecz o 15 miejsce

13.20 mecz o 13 miejsce

13.35 mecz o 11 miejsce

14.50 mecz o 9 miejsce

14.05 mecz o 7 miejsce

14.30 półfinał (1A - 2B)

14.50 półfinał (2A - 1B)

15.10 mecz o 5 miejsce

15.25 występ "Kolejorz Girls"

15.30 mecz o 3 miejsce

15.55 występ "Kolejorz Girls"

16.00 finał

16.25 występ "Kolejorz Girls"

16.30 zakończenie turnieju, wręczenie nagród.