Kto podniesie złotą rękawicę

Od dziś do niedzieli w hali przy ul. Reymonta zostanie rozegrany XXVII międzynarodowy turniej bokserski ?O złotą rękawicę Wisły?. Początek zmagań w piątek od godz. 16.15

W turnieju weźmie udział ponad 100 zawodników z Polski, Niemiec i Ukrainy w trzech grupach wiekowych: kadetów (kategorie 46 do 86 kg) oraz juniorów i młodzieżowców (48 do 91 kg).

Turniej ma długą historię - od 1976 r., pomysłodawcą jest Teofil Kowalski, przez wiele lat związany z sekcją bokserską Wisły Kraków. Wśród dotychczasowych zdobywców "Złotych rękawic" byli m.in. Tomasz Adamek, mistrz świata seniorów wagi półciężkiej WBC, który wygrał turniej w Krakowie w 1993 r. Siedem lat temu triumfował Mariusz Wach. Krakowianin startował po raz pierwszy w zawodach, a i tak wygrał kategorię seniorów wagi superciężkiej. W ostatnich latach wygrywali Przemysław Miękinia, Paweł Norek, Piotr Michalik z Wisły i Artur Szpilka z Górnika Wieliczka.

Od 2000 r. patronat sportowy nad imprezą objął Dariusz "Tiger" Michalczewski, mistrz świata w wadze półciężkiej. Corocznie funduje nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju w postaci złotych rękawic bokserskich ze swoim autografem. Trzy lata temu główna nagroda przypadła Andrzejowi Wawrzykowi (również Wisła) jednemu z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Wawrzyk, mistrz Polski juniorów, zdobywca Pucharu Polski 2005 i mistrz Europy był jedną z nadziei na olimpiadę w Pekinie w 2008 r. Niestety, rok temu postawił na zawodowstwo i ślad po nim zaginął.

Zwycięzca otrzyma telewizor plazmowy o wartości 6 tys. zł. Od kilku lat impreza rozgrywana jest pod hasłem "Boks kontra pijaństwo i narkomania". - Hasło spowodowało pozytywny odzew u sponsorów imprezy, ludzie inaczej do nas podchodzą. Nasi organizatorzy nie nadużywają sami alkoholu, a dodatkowo zwracają uwagę innym - podkreślił Artur Kowalski, organizator zawodów.

W niedzielę walki finałowe od godz. 9.30.