Jest pomysł na budowę basenu AWF

Jeśli miastu uda się pozyskać pieniądze z Ministerstwa Sportu, już w przyszłym roku może ruszyć budowa basenu olimpijskiego w Akademii Wychowania Fizycznego. Sprawą tej inwestycji ma się zająć komisja ds. sportu.

Budowa basenu olimpijskiego w AWF (ośmiotorowy, 50-metrowy, z trybunami) była jednym z priorytetów dla obecnych i poprzednich władz stolicy. Jak dotąd największą przeszkodę, by przystąpić do realizacji inwestycji, stanowiło uregulowanie własności gruntu. Teren, gdzie miałaby powstać pływalnia, należy bowiem do AWF. Uczelnia nie ma pieniędzy na budowę, a miasto - gdyby je miało - nie mogłoby ich przeznaczyć na ten cel ze względu na brak praw do terenów. Niedawno jednak władze akademii i przedstawiciele miasta zawarli wstępne porozumienie, dzięki któremu będzie można przystąpić do realizacji inwestycji. Teraz największym problemem jest jednak znalezienie pieniędzy.

Co prawda basen w AWF znalazł się w wieloletnich planach biuro ds. sportu, tak jak m.in. dalsza przebudowa stadionu Polonii wraz z budową hali do koszykówki i modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny, ale na razie w budżecie miejskim nie ma na te cele środków.

Pływalnia została jednak zapisana przez byłą minister sportu Elżbietę Jakubiak do inwestycji strategicznych polskiego sportu. - I ministerstwo dzięki temu może sfinansować tę inwestycję w 50 proc. Pytałem już ministra Drzewieckiego, jak on widzi finansowanie tej budowy, stwierdził, że chce, aby została przeprowadzona - mówi dyrektor ds. sportu w urzędzie miasta Wiesław Wilczyński.

Kolejne 50 proc. z ocenianej na 60 mln zł inwestycji będzie musiało pochodzić już z budżetu miejskiego. - Teraz wszystko w rękach Rady Warszawy, czy dopisze tę inwestycję do budżetu. Wysłałem już dokument do komisji sportu, aby go przeanalizowała - powiedział Wilczyński.

- O taką inwestycję miasto na pewno będzie zabiegało. Musimy mieć jednak jakiś dokument i dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy chce przekazać ministerstwo - zapowiada przewodnicząca komisji Katarzyna Munio.

W tej chwili AZS AWF ma najlepszą sekcję pływacką w Polsce. W grudniowych mistrzostwach Polski wygrał klasyfikację medalową mistrzostw Polski co prawda na krótkim basenie. W tym klubie trenuje najwybitniejsza polska pływaczka mistrzyni świata i olimpijska Otylia Jędrzejczak i Paweł Korzeniowski. Szkoli ich Paweł Słomiński. Ale zarówno opiekun polskiej kadry, jak i Jędrzejczak zapowiedzieli, że wyprowadzą się z Warszawy, jeśli nie powstanie tu basen olimpijski.

- Wiem, że dla miasta priorytetem jest Euro 2012, ale ja cały czas powtarzam, że kiedy będziemy nastawiać się tylko na mistrzostwa Europy, to za pięć lat obudzimy się co prawda z dwoma ładnymi stadionami piłkarskimi, ale sport miejski będzie zduszony. Nie możemy zapominać o innych inwestycjach - mówi Wilczyński.

Zapowiedział, że w dalszym ciągu będzie szukał pieniędzy potrzebnych na przebudowę obiektu Polonii (łącznie z budową hali i renowacją pływalni) i toru Stegny.