Olsztynianin testowany w kadrze Polski

Paweł Alancewicz, najmłodszy zawodnik trzecioligowego OKS 1945 Olsztyn, przez tydzień przebywał na zgrupowaniu piłkarskiej kadry Polski do lat 19

W połowie listopada Jacek Dziubiński, szkoleniowiec kadry, powołał na zgrupowanie 23 piłkarzy. Dosyć nieoczekiwanie znalazło się w niej miejsce dla młodego olsztynianina. Zawodnicy przebywali w Trójmieście od 26 do 30 listopada i w tym czasie rozegrali trzy kontrolne spotkania. Ich przeciwnikami była Lechia Gdańsk oraz dwukrotnie Arka Gdynia (rocznik 1990). Szkoleniowiec dał zagrać w tych pojedynkach wszystkim powołanym piłkarzom.

Paweł Alancewicz w pierwszym meczu z Lechią, gdzie wystąpił na środku pomocy, wszedł na boisko w drugiej połowie, a następnie wpisał się na listę strzelców. Do siatki rywali trafił także w spotkaniu z Arką Gdynia, ale tym razem wybiegł w pierwszym składzie, natomiast w drugim meczu z drużyną z Gdyni na murawie pojawił się tuż po przerwie. W obydwu pojedynkach wcielił się w rolę lewoskrzydłowego.

- Cieszę się, że miałem możliwość wyjazdu na zgrupowanie - mówi pomocnik OKS. - Myślę, że nie przyniosłem sobie ani klubowi wstydu, choć selekcjoner może mieć przecież inne zdanie. Dla każdego zawodnika gra w drużynie narodowej to wielkie wyróżnienie, dlatego mam nadzieję, że to nie koniec mojej przygody z reprezentacją.

O tym, czy Alancewicz na dłużej zadomowi się w zespole Jacka Dziubińskiego, przekonamy się już w połowie stycznia. To właśnie wtedy poznamy nazwiska piłkarzy, którzy wiosną zagrają w eliminacjach mistrzostw Europy do lat 19. Biało-czerwoni znaleźli się w grupie z Serbią, Anglią oraz Białorusią. Turniej finałowy odbędzie się w lipcu w Czechach.

Trzeba zaznaczyć, że to nie pierwsza przygoda młodego olsztynianina z kadrą, bo wcześniej powoływany był do narodowej reprezentacji Polski do lat 14. W kontrolnych spotkaniach zagrał przeciwko młodzieżowym drużynom Lokomotivu Moskwa, Szachtara Donieck oraz Rosji.

Przypomnijmy, Alancewicz w barwach OKS 1945 w rundzie jesiennej wystąpił w 13 spotkaniach (w różnym wymiarze czasowym) i strzelił trzy bramki. Jest wychowankiem olsztyńskiego klubu, choć ma także na koncie występy w Warmiaku Łukta i Mrągowii Mrągowo.

Najlepszy piłkarz OKS 1945

Stowarzyszenie Sympatyków OKS 1945 Olsztyn organizuje plebiscyt na najlepszego piłkarza olsztyńskiego trzecioligowca w rundzie jesiennej. We wcześniejszych edycjach pamiątkowe statuetki otrzymywali Marek Śnieżawski (runda jesienna 2006) oraz Grzegorz Lech (runda wiosenna 2007). Więcej informacji na stronie internetowej www.stomil.olsztyn.pl. Głosy można oddawać do końca grudnia.