Boruc znów narozrabiał

Po przegranych przez Celtic 0:3 derbach Glasgow Artur Boruc odmówił podania ręki trzem graczom Rangers. Przed spotkaniem znów ostentacyjnie przeżegnał się przed sektorem kibiców Rangers.

Zobacz co pisała "Gazeta" o poprzednich wybrykach Boruca

Boruc odrzucił rękę podaną przez Barry'ego Fergusona, Davida Weira i Lee McCullocha. - To brak szacunku do futbolu. Nie przejmuję się tym, bo na koniec dnia to my mamy trzy punkty - powiedział strzelec dwóch goli Nacho Novo.

Nie było jeszcze derbów Glasgow z udziałem Boruca, w których Polak nie wywołałby skandalu. Pokazywał już gest Kozakiewicza fanom Rangers i biegał przed nimi z flagą Celticu. Rok temu fani Rangers, zawiadomili policję, po tym jak Boruc stojąc przed nimi robił znak krzyża. Kibice Celticu, to w większości katolicy, Rangersów protestanci.

W internecie fani Rangers twierdzą, że w sobotę Boruc znów próbował ich sprowokować czyniąc znak krzyża. Podobno zdarzenie uchwyciły kamery Setana Sports. Na jednej ze stron kibice z Ibrox nazywają Boruca idiotą i apelują, aby w końcu dorósł.

W meczu Polak nie popełnił błędu, mimo porażki jego zespół ciągle jest liderem tabeli. Maciej Żurawski jest kontuzjowany i w derbach Glasgow nie grał.

Dlaczego znak krzyża wywołuje na Ibrox Park takie kontrowersje?

Pod koniec XIX wieku wielu Irlandczyków uciekło do Szkocji. Byli wśród nich protestanci i katolicy. W Glasgow właśnie powstawały dwa kluby piłkarskie. Protestanci zaczęli kibicować Rangersom, katolicy Celtikowi. Do tego doszła polityka. Fani Celticu często na meczach wyrażali sympatię dla katolickiej Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Antagonizmy religijne doprowadziły do chorych stosunków panujących w klubach z Glasgow. Rangersi mieli nawet zasadę, że nie zatrudnią nigdy katolika. Zrobili to dopiero w 1976 roku, a więc po 103 latach istnienia klubu, gdy podpisali kontrakt z Amerykaninem Hugh O'Neillem. - Nie mogłem sam chodzić po mieście. Musiałem wszędzie jeździć samochodem. Na szczęście koledzy z drużyny zaakceptowali mnie, co ułatwiło mi przeżycie trudnych pierwszych miesięcy. Jednak tych najbardziej ortodoksyjnych kibiców nigdy do siebie nie przekonałem - wspomina O'Neill.

Czy Artur Boruc powinien zostać ukarany za swoje zachowanie?