W czerwcu Lechia gotowa na I ligę

Tak wynika z raportu z modernizacji stadionu przy Traugutta, który przygotowali Marcin Szpak, zastępca prezydenta Gdańska, Maciej Turnowiecki, prezes OSP Lechia Gdańsk oraz Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Inwestycje, które mają umożliwić Lechii otrzymanie licencji na grę w ekstraklasie, prowadzone są od 2006 r. Na razie poszerzono płytę główną stadionu, zainstalowany został elektroniczny system zraszania boiska i zbudowano boisko o sztucznej nawierzchni z oświetleniem 300 luksów. Kosztowało to łącznie 4,8 mln zł. Obecnie trwa trzeci etap modernizacji. Do listopada br. ma zostać wybudowane pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią (3,9 mln zł), jest także modernizowane ogrodzenie wewnętrzne stadionu, w tym sektora dla kibiców gości, który ma być gotowy do 30 września. Już 10 października w Gdańsku zostaną rozegrane II-ligowe derby Trójmiasta Lechia - Arka.

Kolejną inwestycją będzie zainstalowanie oświetlenia stadionu. 6 września została podpisana umowa na realizację tego projektu. Przetarg wygrało konsorcjum firm, którego liderem jest PPHU Elektropaks z Łęcznej. Koszt oświetlenia o mocy 2000 luksów to 3,8 mln zł, inwestycja ma być gotowa do końca 2008 r. W tym samym terminie będzie wykonany system podgrzewania głównej płyty boiska (koszt 4 mln zł). Na wiosnę przyszłego roku mają już być gotowe m.in.: system monitoringu, nagłośnienia, 5 tys. nowych krzesełek z oparciami i remont dachu trybuny krytej.

W sumie miasto Gdańsk zainwestuje w stadion przy Traugutta 20,5 mln zł. - Współpraca pomiędzy klubem i miastem układa się modelowo - mówi Maciej Turnowiecki. - Dzięki tym inwestycjom jesteśmy coraz bliżej spełnienia wymogów licencyjnych na I ligę, nawet tych z nowego podręcznika FIFA, który obowiązywać będzie od kolejnego sezonu - dodaje Turnowiecki.

Na razie nie wiadomo jeszcze, co stanie się z halą przy ul. Traugutta, która stopniowo popadła w ruinę i została wyłączona z użytku. - Być może uda się uzyskać środki z puli Euro 2012. Chcemy ją wpisać jako obiekt towarzyszący Euro, jeśli się nie uda, poszukamy inwestora zewnętrznego - tłumaczy Leszek Paszkowski. Zaplecze treningowe dla lekkoatletów ma natomiast zostać odtworzone w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej przy ul. Grunwaldzkiej (obiekt przy Traugutta będzie typowo piłkarski).

Przesądzony jest już los hali przy ul. Zawodników (tereny GKS Wybrzeże rok temu przejęło miasto). Hala zostanie zburzona. - Ekspertyzy wykazały, że remont jest nieopłacalny, dlatego na jej miejsce ma zostać zbudowana nowa. Chodzi przede wszystkim o wybudowanie bazy dla gdańskich siatkarzy. Wyburzenie ma się odbyć jeszcze w tym roku - tłumaczy Marcin Szpak.