Kurek poleciał do Moskwy

19-letni zawodnik ZAK Kędzierzyn-Koźle Bartosz Kurek pojechał na mistrzostwa Europy w siatkówce, które odbędą się w Moskwie

Kurek w ostatnim sezonie przebojem wdarł się na ligowe parkiety i do drużyny wicemistrzów świata. Teraz stanie przed szansą debiutu w mistrzostwach Europy. Wszedł do kadry po kontuzjach Mariusza Wlazłego i Piotra Gruszki. - Wiem, że jadę nie dlatego, że mam tak dobre umiejętności, ale w miejsce kontuzjowanych kolegów - mówi skromnie Kurek. - Jednak po to jest tak szeroka kadra, by w razie kontuzji i urazów byli zastępcy. Ja cieszę się, że właśnie byłem w tej szerokiej kadrze przygotowującej się do mistrzostw.

W kadrze Raula Lozano grał często jako atakujący, ale w Moskwie ma być przyjmującym. - Mam być zmiennikiem Sebastiana Świderskiego, ale to tak klasowy zawodnik, więc raczej chyba nie będą musiał go zastępować - twierdzi Kurek.

Młody kędzierzynianin bagatelizuje doniesienia, że w polskiej kadrze jest konflikt. Wyszedł na światło dzienne po wypowiedzi Sebastiana Świderskiego, który o Wlazłym, który zrezygnował z wyjazdu na mistrzostwa Europy, powiedział "Przeglądowi Sportowemu": - Większość z nas ma jakieś problemy. Prawie każdego coś boli, ale się nie skarżymy. Ja nauczyłem się żyć z bólem. Zaciskam zęby i gram. Ale widocznie niektórzy tak nie potrafią. Powodem są powtarzające się podczas meczów skurcze mięśni. Mimo badań nie udało się ustalić ich przyczyny. Podczas memoriału Huberta Wagnera Wlazły poprosił Raula Lozano o skreślenie z kadry.

- Nie ma żadnego konfliktu, Mariusz był u nas na kolacji, wszystko zostało już wyjaśnione. Zresztą to nie moja sprawa - ucina Bartosz.

Z kim zagrają Polacy

Reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy zagra w grupie B. Spotkania odbywać się będą w Moskwie, a przeciwnikami Polaków będą zespoły Belgii (7 września, godz. 13 czasu polskiego), Turcji (8 września, godz. 15.30) oraz Rosji (9 września, godz. 18). Do kolejnej fazy mistrzostw awansują trzy najlepsze drużyny. Jeśli Polakom uda się ta sztuka, ich kolejnymi przeciwnikami będą trzy najlepsze zespoły z grupy D (Włochy, Bułgaria, Chorwacja, Finlandia). Spotkania tej fazy odbędą się w Sankt Petersburgu w dniach 11-13 września. Półfinały i finały zaplanowano na 15 i 16 września.