Polak w elicie na 800 m

Marcin Lewandowski zajął trzecie miejsce w biegu na 800 m w mityngu Grand Prix IAAF w Holandii. 19-letni Polak biega szybciej niż słynni Wilson Kipketer i Sebastian Coe w jego wieku!

Lewandowski uzyskał czas 1.45,52, bijąc swój rekord życiowy. Polak stał się też liderem listy najlepszych w tym sezonie wyników na 800 m w Europie.

W Hengelo zwyciężył Abraham Chepkirwok z Ugandy (1.45,35), brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów w Pekinie, przed halowym mistrzem świata z 2006 r., Kenijczykiem Wilfredem Bungei (1.45,46). Polak wyprzedził o 0,09 s mistrza Europy z Göteborga, Holendra Brama Soma!

Czas Lewandowskiego jest też piątym w historii polskiej lekkoatletyki. Rekord kraju od sześciu lat należy do Pawła Czapiewskiego, który w Zurychu pobiegł 800 m w 1.43,22. Szybciej od Lewandowskiego pobiegli jeszcze tylko Ryszard Ostrowski, Piotr Piekarski i Marian Gęsicki. Ten ostatni biegał w latach 70., pierwsi dwaj na przełomie 80. i 90. Lewandowski uchodzi w tej chwili za największy lekkoatletyczny talent w Polsce, choć póki co nie było o nim głośno. Na ubiegłorocznych MŚ juniorów w Pekinie zajął czwarte miejsce, wyprzedzili go jedynie Afrykańczycy. Ale z porównania wyników jakie osiąga niespełna 20-letni zawodnik Ósemki Police (można je zobaczyć na stronie www.lewandowski.police.pl) wynika, że rekordzista świata Wilson Kipketer miał w wieku Lewandowskiego czas gorszy o blisko 2 s. Wolniej od Lewandowskiego w wieku 19 lat biegały też inne legendy dystansu 800 m - m.in. Sebastian Coe.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.